* * *
В Житомирській області новим брендом може стати ягідництво
* * *
Рамос тренеру Севильи: «Да здравствуют мужики с яйцами»
* * *
1917 року народився Ніколас Орешко —найстаріший живий кавалер Медалі Пошани(США) у 2011-2013 р, українець
* * *
Завод ім.Малишева спростував інформац.про розірвання контракту з Таїландом і готує передачу чергової партії«Оплотів»
* * *
знаєте тих дур, які ревнують хлопця до всього, шо рухається і нє? то я))))) якби могла, ревнувала б і до себе
* * *
Не бажаєш оглухнути - вдавай із себе глухого. © Кен Кізі. "Над зозулиним гніздів’ям"

ТУБЕРКУЛЬОЗУ СТАЄ МЕНШЕ

03:10 15.02.2010

ТУБЕРКУЛЬОЗУ СТАЄ МЕНШЕ

В Комітеті з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально-небезпечним хворобам відбулася прес-конференція, присвячена проблемі подолання туберкульозу в Україні.

Як зазначалося на прес-конференції, вперше за багато років держава може продемонструвати позитивні результати своєї роботи, адже незважаючи на збереження епідемії в країні, протягом останніх років медики змогли зупинити зростання розповсюдження туберкульозу та домоглися зменшення смертності від цієї недуги.

Як відомо, епідеміологічна ситуація щодо туберкульозу в Україні почала стрімко погіршуватись з 90-років минулого століття. Захворюваність на туберкульоз, починаючи із 1995 року, неухильно зростала і  збільшилась з 41,7 на 100 тис. населення до 84,5 в 2005 році. Разом з тим, з 2006 р. вперше припинився процес росту епідпоказників. Значна політична підтримка заходів контролю над туберкульозом,  що направлена на поліпшення ефективності використання наявних ресурсів, включаючи людські та  фінансові, та суттєве збільшення фінансування  призвели до  перших позитивних  зрушень. Протягом останніх 4-х років відзначається повільне зменшення показника захворюваності на туберкульоз. В 2009 році рівень захворюваності  на ТБ був на 14,2 % нижче, ніж в 2005 році, коли відмічали найвищий  рівень  цього показника – 84,1 на 100 тис. населення. Рівень смертності знизився за цей період на 29%. «Чи означає це, що пора святкувати перемогу? Однозначно, ні. Але лікарі дають  сигнал керівництву держави, суспільству, що дотримання тієї стратегії, яка застосовувалась останні роки, збереження належного фінансування, співпраця держави і соціально відповідального бізнесу, єдина політика на центральному та місцевому рівнях в питанні подолання туберкульозу, дозволить найближчим часом, не лише зупинити зростання захворювання, а й подолати епідемію», - наголосила голова Комітету з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним хворобам Світлана Черенько.

Протягом останніх років профільним міністерством вживалися заходи, які зрештою дозволити сьогодні говорити про перші позитивні результати в боротьбі з грипом. Для подолання кадрової кризи з 2008 року Міністерством охорони здоров’я дозволено працювати на посадах бактеріологів, мікробіологів, біологів та біохіміків спеціалістам з немедичною освітою. З числа випускників вищих медичних навчальних закладів 2008 року, які навчались за державним замовленням, на посади лікарів – фтизіатрів закладів охорони здоровя направлено 75 випускників, на посади лікарів-лаборантів – 53. У 2009 році – на посади лікарів-фтизіатрів – 97 випускників на посади лікарів-лаборантів – 59 випускників.

На національному, обласному та місцевому рівнях із відповідних бюджетів фінансується проведення безоплатної профілактики, діагностики та лікування туберкульозу. Розроблені та впроваджені Клінічні протоколи надання медичної допомоги хворим на туберкульоз та хіміорезистентний туберкульоз, які відповідають міжнародним стандартам.  В 2009 році на виконання заходів Загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз було виділено 535 млн. 527, 38 тис. грн., у тому числі -  140 780,80 тис. грн. із Державного бюджету, 384 516,61 тис. грн. – із місцевого та 10 229,97 тис. грн. – із інших джерел.

Протягом виконання Загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2007-20011 роки в Україні проводилось  розбудова лабораторної мережі з діагностики туберкульозу із закупівлею необхідного сучасного обладнання за рахунок  позики Світового банку, коштів Державного  бюджету.  За цей період на розбудову лабораторної мережі було виділено із державного бюджету  54 млн. грн.

Це відобразилося на основних індикаторах ефективності програм  контролю за туберкульозом – відсотку виявлення бактеріальних форм туберкульозу серед нових випадків захворювання в протитуберкульозних закладах та закладах загально-лікувальної мережі шляхом мікроскопії мазка мокротиння.  Якщо на початку програми в 2006 р.  в структурі  нових випадків туберкульозу  тільки у 30,4 %  пацієнтів підтверджували діагноз туберкульозу відділенням збудника захворювання, то в 2008 році  цей показник вже становив – 47,3 % (критерій ВООЗ – 75 %).  Якщо в загально-лікувальній мережі у 2006 році виявляли усього 0,3% серед хворих із симптомами, підозрілими на туберкульоз, то в 2008 році – цей показник становив – 5,0 % випадків (критерій ВООЗ – 5 %). На сьогодні обстеження на туберкульоз шляхом мікроскопії мазка мокротиння проводять в кожній районній лікарні.  

Нині функціонує Центральна Референс-лабораторія з мікробіологічної діагностики туберкульозу АМН України, працює лабораторна мережа з мікробіологічної діагностики туберкульозу, налагоджується співробітництво між національною Центральною референс-лабораторією України  і Супранаціональною лабораторією Латвії, яка буде здійснювати зовнішній контроль якості проведення лабораторних досліджень із діагностики туберкульозу в Україні.

Поряд із удосконаленням лабораторної діагностики туберкульозу проводилось удосконалення профілактичних рентгенологічних обстежень шляхом закупівлі  сучасного рентгенологічного обладнання, у тому  числі  цифрових стаціонарних та пересувних флюорографів, формування соціальних та медичних груп ризику щодо захворювання на туберкульоз, які підлягають профілактичним обстеженням, що призвело до збільшення  виявлення нових випадків туберкульозу.

Спостереження за ситуацією в країні протягом 2006-2009 років дозволило  фахівцям сьогодні зробити висновок, що, за умови дотримання  і надалі основних заходів, які  дозволили взяти  ситуацію з поширення епідемії туберкульозу в Україні під контроль,  держава врешті решт подолає  і саму епідемію.

 

Основні заходи, що  дозволили взяти  ситуацію щодо поширення епідемії туберкульозу в Україні під контроль:

1. Політична та фінансова підтримка на центральному  та регіональному рівнях;

2. Дієва вертикаль влади в контролі за туберкульозом;

3. Більш досконала Загальнодержавна програма протидії захворюванню на туберкульоз, що базується на адаптованій ДОТС-стратегії (Directly Observed Treatment Shor-course – короткострокове лікування під безпосереднім наглядом):

- Виявлення ТБ в закладах загально-лікувальної  мережі за допомогою мікроскопії  мазка мокротиння та рентгенографії легень;

- Лабораторна діагностика туберкульозу та розвиток мережі з лабораторної діагностики;

- Система контрольованого  лікування – мережа ДОТ-кабінетів на всіх етапах основного курсу протитуберкульозної хіміотерапії;

- Лікування хворих на хіміорезистентний туберкульоз за міжнародними стандартами;

- Заходи протидії поширенню ТБ у ВІЛ-інфікованих (профілактика, ДКТ (добровільне консультування та тестування), лікування);

- Моніторинг  заходів на основі міжнародних звітно-облікових форм;

- Заходи інфекційного контролю за туберкульозом в протитуберкульозних закладах.

4.  Контроль за виконанням заходів програми на всіх рівнях;

5. Проведення Колегій семінарів та конференцій  по туберкульозу;

6. Запровадження замісної терапії в протитуберкульозних закладах для хворих на туберкульоз, що є споживачами ін’єкційних  наркотиків (на замісній терапії знаходяться 732 хворих на ТБ). 

Таким чином,  ситуацію щодо поширення епідемії туберкульозу в Україні взято під контроль  завдяки комплексу організаційних заходів та суттєвому збільшенню фінансування.

Аби позитивна динаміка збереглася і надалі, необхідно дотримуватись   фінансування, затвердженого Загальнодержавною програмою, оскільки рівень захворюваності та смертності від ТБ лишається високим, в тому числі збільшувати фінансування із місцевих бюджетів. Окрім того, необхідно ефективно впроваджувати  всі  прийняті нормативні акти, підвищувати якість лабораторної діагностики  ТБ та надання медичної допомоги хворим на туберкульоз.

 

Прес-служба МОЗ України