* * *

Невеликі міста Квебеку приймають 400 канадських солдатів, які тренуються для участі в операції НАТО в Латвії.
Солдати Збройних сил Канади тренуються в семи населених пунктах на південний захід від міста Квебек, щоб підготуватися до їхнього розгортання в Латвії в рамках операції НАТО.

* * *

Коли очі не зустрічають перешкод, серце б'ється швидше...

* * *

Ой, треба жити інакше,
бути іншим,
більше під небом
і серед дерев,
більш самотнім
і ближчим до таємниць
краси і величі.

Герман Гессе
з: Пекло можна подолати

* * *

Президент Байден називає президента Єгипту Ель-Сісі «президентом Мексики» після того, як він зробив зауваження на захист його пам’яті.

* * *

Колишній президент Бразилії Болсонару перебуває під слідством у справі про спробу державного перевороту
Колишній президент Бразилії Жаїр Болсонару перебуває під слідством у рамках розслідування ймовірної спроби державного перевороту з метою утримати його при владі, повідомив один з його колишніх помічників.

* * *

Цей гамбургер на сніданок такий смачний, Боже мій, я забув сфотографувати та доїв його! Солодкий, солоний, загалом надзвичайно непереможний і приголомшливий

Брюссельські враження українського політолога

14:09 12.04.2011

Брюссельські враження українського політолога

 

Від імені Управління громадської дипломатії НАТО, Центр інформації та документації НАТО в Україні запросив мене, як представника Української Політичної Групи, взяти участь в ознайомчому візиті до штаб-квартири НАТО та штабу ВГК ОЗС НАТО у Європі (SHAPE), який відбувся 4-5 квітня 2011 року. Загалом до участі у візиті, що організовується в рамках програми співробітництва між Україною та НАТО, було запрошено 15 представників громадських організацій України.

Прилетівши недільним рейсом, з пересадкою в Празі, до брюссельського аеропорту в місті Завентем, перше, що вразило – який довгий та великий вихід на зовні. Ми декілька разів піднімалися і спускалися по ескалатору, проходили довжелезні рухомі доріжки… Нарешті опинилися на вулиці.

Прибувши до готелю, який був розташований в самому центрі Брюсселю, одразу вирушили з оглядовою екскурсією по місту. На годиннику було 19:00, в Україні на годину більше.

У Бельгії 80% франкомовного населення. Друге, що вразило мене найбільше – результат політики мультикультуралізму. Буквально в 20-ти хвилинах пішої ходи від центру Брюсселя розташовується район під назвою «Міді». Це ще гірше нашої київської «Троєщени», «Шулявки» та «Борщагівки» разом узятих. Взагалі, люди арабської та африканської зовнішності просто заполонили все місто, але в цьому районі Брюсселю їх було найбільше. Це ми лише на наступний день дізналися, що туди ходити небезпечно… Після прогулянки містом зрозумів, що в українців ідеалізоване уявлення про Європу. Купа сміття на вулицях і часті звуки сирен поліцейських машин вражає.

Бельгійці живуть на околицях. Там європейська чистота. Дійшов висновку, що Київ чисте та охайне місто з привітними людьми. Нам є ще до чого прагнути, але все не так погано, як нам про це розповідають.    

День перший. Штаб-квартира НАТО: погляд ззовні

Для нашої делегації вулиці Брюсселю не перекривали. Перед входом на територію штаб-квартири суворий контроль: мобільні телефони та фотокамери забирають. Хоча декому вдалося пронести з собою…

Брифінги керівників різних відділів штаб-квартири НАТО проводилися в Управлінні громадської дипломатії – це, так би мовити, прес-центр штаб-квартири. Так як перед початком нашу делегацію було попереджено, що будь-яке цитування чи посилання на висловлювання високопосадовців заборонено, то далі будуть виключно мої роздуми та аналіз щодо діяльності НАТО та відносин Альянсу з Україною. Проте і цитувати було нічого. На критичне чи «гостре» запитання одна відповідь: no comments.

   Пропускаючи ознайомчі тези щодо діяльності НАТО, про які можна прочитати на будь-яких офіційних сайтах, пов’язаних з Альянсом Північноатлантичного Договору, хочу подати ті записи, які зробив у себе в записнику. Такі собі умовиводи:

Необов’язково мати зброю, щоб напасти на країну. Кібертероризм. Можна мати гарного хакера. Можна зупинити все в країні, натискуючи на клавішу «мишки».

Енергоносії – це не зброя…

НАТО – не єдина військова організація, але сильна.
Альянс використовує українські літаки «АН». Ще десять років тому хотіли заключити договір на поставку літаків. Проте не було гарантій з нашого боку про технічне обслуговування на 30-ть років.

Для розміщення ПРО (система протиракетної оборони) потрібно 200 млн євро. Найбагатший громадянин України міг би собі дозволити побудувати декілька систем ПРО.

У НАТО важливі відносини з Росією. Російська мова стала майже третьою офіційною в штаб-квартирі.

НАТО і ЄС – різні організації, але цінності однакові.

Бюджет Альянсу – 25 % від США, 75% від країн-членів.

Військовий бюджет НАТО – 75 % від США, 25% від країн-членів.

Не відбулося жодних змін у відносинах Україна-НАТО після проголошення «позаблокового статусу». Це вливає лише на нашу «внутрішню гру».

В України найкраще розвинуті інституційні відносини з Альянсом.

Немає значення блокова чи позаблокова наша країна. Ми маємо не позаблокову політику, а всеблокову.

Берлінська зустріч міністрів закордонних справ НАТО 14-15 квітня: буде «суха» заява.

Адміністративна реформа в Україні не торкнулася важливих речей. Потрібно поліпшувати міжвідомчу організацію. СБУ – взагалі окрема імперія.

НАТО втретє намагається повернути стосунки з Росією в стратегічне русло. Путін: Росія готова співпрацювати з НАТО на стільки, на скільки цього хоче НАТО.

Росія проти розширення Альянсу. Аргументи:

-          історичний (нібито є документи про нерозширення)

-          політичний (розширення створює нові лінії поділу Європи)

-          військовий (у доктрині Росії розширення НАТО – це загроза).

 

Місія в Афганістані: війська НАТО не можуть вбити всіх талібів.

 

Існує три світові загрози: голод, хвороби, війни.

 

Кібер-простір – люди живуть у просторі з машинами. Художник

Малевич є засновником кібер-простору (картина «Біле на білому»). Інформація і комунікація – це не одне і теж, як зараз порівнюють. Те, що ми робимо не задумуючись – робимо це добре. А коли робимо думаючи – то виходить погане.

Ми дуже багато роботи передаємо машинам. Адже вже машини

перевіряють роботу людини.

 

Місія Україна-НАТО розробляє спільні заходи по Євро-2012. Свіпробітництво у сфері кібернетичного захисту. Ключовим практичним інструментом здійснення реформ в Україні за сприяння Альянсу є Річні національні програми (РНП) співробітництва Україна-НАТО.

Результат роботи України – поліпшення відносин НАТО з Росією.

Кожен сам повинен знайти відповідь, що таке «позаблоковий статус»

(всі сміються).

 

Вечірня прогулянка Брюсселем

Після повернення до готелю натівським автобусом о 18.00, знову вирушили на прогулянку Брюсселем. Першим місцем для фотографування стала площа Гран-Плас або Великий ринок.  Це центральний історичний майдан столиці Бельгії, містобудівний ансамбль світового значення (внесений до переліку від Бельгії об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО); одна з найважливіших туристичних принад міста. Майдан лежить у просторі, що має майже прямокутну форму, між вулицями Масляною, Шапкарів  і Карела Булса, Пагористою, Оселедцевою і М'яса та Хліба.

На брюссельському Гран-Пласі стоять найважливіші пам'ятки бельгійської столиці — ратуша та Будинок короля, або «Хлібний дім», численні барокові будинки брюссельських гільдій. Зліва від Ратуші по порядку стоять «Гора Фавор», «Роза», «Золоте Дерево», «Лебідь» - зараз знаменитий ресторан «Лебединий Дім». У ньому зустрічалися Карл Маркс і Фрідріх Енгельс у 1847 році під час проведення з'їздів Німецького союзу робітників. Далі - «Зірка», який в середні століття займав Амман, представник герцога в Брюсселі. Під аркадою є статуя Еверерда Серклаеса, брюссельського середньовічного героя. Згідно з легендою, дотик до руки статуї приносить щастя.

Далі наш маршрут пролягав через мініатюрну статую-фонтан у вигляді хлопчика голяка, що справляє малу нужду в басейн (чашу фонтана) - Маннекен Піс або Хлопчик, що пісяє/дзюрить. Це одна з найвідоміших пам'яток міста, справжній символ Брюсселя, відвідання якої завжди входить у туристичні маршрути, а з самою пам'яткою пов'язана низка цікавих міських традицій.

Фонтан Маннекен Піс розташований на розі вулиць Rue de l'Étuve/Stoofstraat («Банна») і Rue du Chêne/Eikstraat («Дубова»), поруч з центральною площею міста Гран-Плас. Фігурка пісяючого хлопчика — 61 см заввишки. Фонтан, справді, невеликий і міститься в закутку між неширокими вулицями з давньою забудовою.

І можливо б цей фонтан став останнім відвідуваним місцем на той вечір, якби ми не дізналися, що існує Дівчинка, що пісяє. Це фонтан і статуя розміром близько 50 см в Брюсселі, створена в 1985 Дені-Адріаном Дебуврі і встановлена ​​в 1987. Являє собою голу дівчинку, яка справляє нужду у встановлений нижче резервуар. Пісяюча дівчинка знаходиться неподалік від площі Гран-Плас, в кінці тупикової алеї Вірності (Impasse de la Fidélité/Getrouwheidsgang), що відходить від вулиці Rue des Bouchers/Beenhouwersstraat, де розташована в ніші, обнесеній гратами в цілях безпеки.

Потім, вже пізно ввечері, ми випили по келиху брюссельського пива, ще трохи погуляли безлюдним центром міста і відправилися спати до готелю.

 

 

День другий. Штаб Верховного головнокомандувача об’єднаних

сил (ВГК ОЗС) НАТО в Європі (SHAPE) (м. Монс, Бельгія): погляд ззовні

SHAPE знаходиться на відстані близько 30-ти км від Брюсселю. Після

видачі контрольного квитка нам дозволити взяти з собою телефони та фотокамери.

Перед входом у будівлю на великій галявині у формі трикутнику розташовані всі пропори країн–членів НАТО. Щотижня відбувається церемонія перевішування прапорів для того, щоб прапор кожної країни опинявся на вершині трикутника.

Цього разу записів у записнику дуже мало. Всі відомості, про які нам розповідали можна знайти в Інтернеті на офіційних сайтах. Більш за все мова йшлася про військові та миротворчі операції, в яких бере участь НАТО та Україна.   

Багато говорили про програми співробітництва України-НАТО.

Для себе відзначив наступне. Конструктивне партнерство з Організацією Північноатлантичного договору є одним із напрямів безпекової політики України і спрямоване на взаємодію у подоланні традиційних та нових викликів і загроз, а також на досягнення українською державою провідних стандартів розвитку та обороноздатності.

Україна залишається єдиною країною-партнером, що бере участь в усіх основних поточних миротворчих місіях під проводом НАТО.

Українські миротворці входять до Багатонаціональних сил безпеки в Косово (КФОР); до Тренувальної місії НАТО в Іраку (ТМН-І); до Міжнародних сил сприяння безпеці в Афганістані (МССБ) у складі Групи з реконструкції афганської провінції Гор. Україна також бере участь в антитерористичній операції НАТО “Активні зусилля” у Середземному морі.

Співробітництво України з НАТО в реформуванні сектору безпеки і оборони, військовій та військово-технічній сферах здійснюється з використанням спільних робочих груп Україна–НАТО, на двосторонній основі у взаємодії з країнами-членами Альянсу, а також у рамках участі України в програмі НАТО “Партнерство заради миру” та через інші програми Альянсу.

Україна співпрацює з Організацією Північноатлантичного договору в галузі обміну даними про повітряну обстановку.

Україна взаємодіє з країнами-членами та партнерами НАТО у рамках проведення спільних навчань.

У 2010 р. Україна першою серед країн-партнерів залучилась до Сил реагування НАТО (СРН). У липні-грудні 2010 р. взвод РХБ захисту з відділенням дозиметричного та хімічного контролю ЗСУ взяв участь у 15-й ротації СРН.

Продовжується реалізація спільного українсько-російського контракту з НАТО щодо перевезення вантажів 18 країн-членів Альянсу в рамках програми НАТО SALIS (“Проміжне рішення проблеми стратегічних авіаперевезень”).

Реалізуються програма Трастового фонду НАТО/ПЗМ з утилізації надлишкових запасів боєприпасів, легких озброєнь і стрілецької зброї та переносних зенітно-ракетних комплексів в Україні, а також програма НАТО щодо соціальної адаптації військовослужбовців, звільнених у запас, у т.ч. внаслідок реформування ЗСУ.

Співробітництво Україна-НАТО у сфері оборони спрямоване на досягнення військових критеріїв членства в Альянсі та забезпечення реалізації Державної програми розвитку Збройних Сил України на 2006-2011 роки. Воно здійснюється в рамках щорічних Цільових планів Україна – НАТО, Робочого плану Військового комітету Україна – НАТО, Індивідуальної програми партнерства між Україною та НАТО, робочої програми Спільної робочої групи Україна-НАТО високого рівня з питань воєнної реформи, Процесу планування та оцінки сил, а також інших спільних проектів як з Організацією Північноатлантичного договору, так і з державами-членами Альянсу.

Також, Україна бере участь в Концепції оперативної спроможності. Ключовими проектами співробітництва України з Альянсом у рамках програми НАТО „Наука заради миру та безпеки” на даному етапі є такі: освоєння гранту НАТО для Української науково-освітньої телекомунікаційної мережі “УРАН”; реалізація проекту “Моніторинг та передбачення ризиків паводків річки Прип’ять, яка протікає територією Республіки Білорусь та України через Чорнобильську виключну зону”; проект з розробки і створення унікального генератора рентгенівського випромінювання на основі зворотного комптонівського розсіювання в Національному науковому центрі “Харківський фізико-технічний інститут” НАН України.

 

Два записи щодо візиту в SHAPE:

Їх тренують для того, щоб знищувати щось або когось. 

Україна – одна з найбільш активних партнерів НАТО. І вона вкладає в це гроші.

 

P.S. Після відвідування штаб-квартири SHAPE, знову гуляли містом.

Ціни на одяг в магазинах нижчі ніж в Україні. Архітектура Брюсселю просто вражає своїми масштабами. Але і її вже встигли зіпсувати. Наприклад, на Тріумфальній арці, спорудженій на честь 50-річчя незалежності Бельгії, дозволили розмістити ресторан…

Наступного ранку ми вирушили до аеропорту і вже по обіді були в Києві.   

 

 

 

 

Валентин КОЛЄЧКІН, політолог,

експерт Української Політичної Групи