* * *
В Житомирській області новим брендом може стати ягідництво
* * *
Рамос тренеру Севильи: «Да здравствуют мужики с яйцами»
* * *
1917 року народився Ніколас Орешко —найстаріший живий кавалер Медалі Пошани(США) у 2011-2013 р, українець
* * *
Завод ім.Малишева спростував інформац.про розірвання контракту з Таїландом і готує передачу чергової партії«Оплотів»
* * *
знаєте тих дур, які ревнують хлопця до всього, шо рухається і нє? то я))))) якби могла, ревнувала б і до себе
* * *
Не бажаєш оглухнути - вдавай із себе глухого. © Кен Кізі. "Над зозулиним гніздів’ям"

Віктор Ющенко

12:41 22.12.2005

Інтерв'ю Президента України німецькому журналу «Шпігель»ШПІГЕЛЬ: Пане Президент! Через рік після зміни влади в Києві багато українців розчаровані – лідери помаранчевої революції пересварилися, зростання економіки різко уповільнилося, а партія Вашого суперника Януковича, який був за часів Кучми прем'єром, лідирує за опитуваннями громадської думки. Що пішло не так?

Віктор Ющенко: Давайте уточнимо, у чому розчарування. Дискусія має бути предметною. За десять місяців реальні доходи зросли на 24 відсотки, а заробітна плата – на 35 відсотків. У якій європейській країні ви ще знайдете таке? Це заслуги помаранчевої революції. Візьмемо соціальну політику. Допомоги багатодітним родинам, одиноким матерям та інвалідам збільшені в рази. Адже чому стала можливою ця революція? Люди хотіли відчути, що можна жити інакше.

– Експерти стверджують, що соціальні допомоги – це просто популістські кроки напередодні запланованих на березень парламентських виборів. Вони кажуть, що необхідні структурні реформи.

– Ну давайте візьмемо економіку. У нас значно збалансованіший бюджет і зростання у 2005 році становитиме 4 відсотки.

У Німеччині сперечаються, по-моєму, про те, чи буде зростання в один відсоток!

– Але торік у вас було 12 відсотків!

– Якщо країна цілий рік займається тільки президентськими виборами і скандалами, як це було в нас у 2004 році, а економіка зазнає відповідних потрясінь, без наслідків це не залишається. Інвестори почали займати вичікувальну позицію. Але зараз темп знову став наростати. У мене щойно була зустріч із керівництвом Дойче Банку. Він дає нам цього року кредитів на 1 мільярд 800 мільйонів доларів. Такого Україна не знала раніше. І в країні демократія, свобода слова, принципи правової держави здобувають верховенство. Революція створила зовсім нову основу для життя в нашій країні, стан справ приходить у норму.

– Можливо, це все дуже важливі цифри, але українська дійсність нам уявляється складнішою. Чому ті, хто робив українську революцію, так розсварились між собою – мало не до кровопролиття?

– А згадайте, які складні відносини були між Мазовецьким і паном Валенсою – лише через кілька місяців після перемоги. Нічого страшного для Польщі це не принесло. Попри все, країна стала після 1989 демократичною, вступила в НАТО та в ЄС. Все решта були нюанси. Що ж до нашої команди, то вона була хороша. Але всі навчилися боротися проти, не навчившись боротися за щось. Я своє зобов'язання виконав і всіх провідних діячів революції включив до уряду. Але коли з Майдану вони перейшли до міністерських кабінетів, і потрібно було вирішувати реальні завдання управління, декому це виявилося не під силу. Ми їх замінили більш рішучими, розсудливими, більш зваженими людьми. То був епізод, а не трагедія.

– Наскільки великою є небезпека, що постраждає Ваш власний імідж, якщо людина, яка фінансувала революцію й короткий час була секретарем Ради Безпеки – Петро Порошенко – виявляється об'єктом кримінального розслідування? І якщо глава однієї з київських бірж заявляє, що у країні немає ані права, ані закону, натомість – навкруги корупція?

– Мушу Вас поправити: права й закону в країні не було попередні чотирнадцять років, тому ми зробили революцію. Корупція не з нас почалася й вона не більша, ніж у Білорусії або в Росії. Але, звісно, це серйозна проблема. Про те, що вона є в моєму оточенні, сказала не опозиція, а прем'єр-міністр.

– Так – уже теж звільнена з посади Юлія Тимошенко.

– Тому й були скликані парламентська комісія з розслідування, комісії прокуратури й Міністерства внутрішніх справ. І жодна з них не знайшла підтверджень тому, що хтось із тих, кого звинувачували в корупції, чинив корупційні дії. Хто дозволяє собі необґрунтовані докори заради зведення якихось особистих рахунків, той повинен піти у відставку. Це дійсно були люди, які на Майдані стояли поруч зі мною – Тимошенко, Порошенко, Зінченко.

– ...керівник Вашої адміністрації.

– Їхнє поводження увійшло в суперечність з інтересами держави.

– Вас не охоплює почуття самітності, порожнечі навколо Вас?

– Порожнечі й немає. Новий уряд працює добре, почалася передвиборна кампанія до парламентських виборів у березні майбутнього року, я переконаний, що наш блок «Наша Україна» посяде перше місце, і демократичні сили здобудуть набагато більше 50 відсотків голосів.

– У команди колишнього прем'єра Януковича, партія якого отримує новий приток сил, наприклад в особі провідного олігарха донецького мільярдера Ріната Ахметова, шансів немає?

– Сили реваншу, як ми їх називаємо, не зберуть і тридцяти відсотків голосів.

– Багато хто з українців розчаровані й тим, що дотепер є свідками політичних «окопних боїв». Нещодавно усунутий з посади генеральний прокурор дозволяє собі привселюдно заявляти, що російський мільярдер Березовський торік дав Вам 31 мільйон доларів і на підставі цього обвинувачення має намір розпочати проти Вас процедуру імпічменту.

– Я ніяких грошей не брав. У мене був офіційний виборний фонд, в якому вистачало грошей для моєї кампанії. Крім того: ніде по Україні я не міг давати своєї реклами, телебачення моїх промов не передавало, а у двох третинах країни мене просто на екрани не допускали. На що мені було витрачати мільйони? А що там ще фінансувалося, це до мого виборного штабу стосунку не має.

– Колишній генпрокурор неприховано погрожує новими порціями компрометуючих матеріалів і до того ж стверджує, що Ви важко хворі після отруєння діоксином, що дієздатність Ваша обмежена, і що Вами легко керувати всіляким шептунам.

– У нас передвиборна боротьба. Кілька місяців тому пан Піскун у цьому кабінеті клявся у вірності державі. Але у жодній із великих політичних справ прориву досягнуто не було – ані в справі вбитого журналіста Гонгадзе, ані в справі Александрова. Піскун тепер у блоці Януковича, а прокуратура останнім часом була зайнята тільки тим, щоб політично реабілітувати людей, які мають намір знову вийти на політичну сцену – проти мене.

– Дозвольте Вас, однак, запитати, як Ваше самопочуття?

– Судіть самі. Людина вже 14 місяців бореться з отруєнням, якого у світі не пережив ще ніхто і про яке ніхто й знати не може, наскільки глибокі біль і чого коштував весь цей час лікування. І якщо вона попри це перемагає на виборах, а в клініках проводить усього кілька тижнів, то всі спекуляції щодо мого здоров'я абсолютно необґрунтовані.

– Побутують чутки, неначе за Вашим отруєнням стоять темні сили з Росії і що розслідування у цій справі саме й не просувається з тієї причини, що кожне публічне повідомлення може ускладнити й без того складні відносини з Росією.

– Вважаю, у першу чергу неефективність генеральної прокуратури є причиною того, що розслідування не просувалося вперед – просто намагалися політично це використати. Інші проблеми пояснити легко: про дію цієї отрути відомо дуже мало, тільки два тижні тому були отримані результати двох експертиз у приватних лабораторіях Німеччини, Бельгії та Великої Британії. Медики принаймні зробили за минулі місяці унікальну роботу – і робили її вони чесно й послідовно.

– Рік тому Ви обіцяли швидке розслідування – як у Вашій справі, так й у справі Гонгадзе. Допоки цього немає, ніхто не повірить в обіцяну нову прозорість української політики.

– Це справа прокуратури. Коли я став на чолі держави, папка у справі Гонгадзе була практично порожньою. А потім почався рух, оскільки ми надали свідкам гарантії безпеки. Були отримані перші покази і через певний час були заарештовані імовірні вбивці. Минулого тижня справу було передано до суду.

- Але цим ще не з'ясовано, хто дав замовлення цим людям?

– Ні, і це, звісно, набагато складніше. Але якщо в цій справі чотири з половиною роки не було прогресу, а ми за вісім місяців знайшли імовірних убивць, то, вибачте, це дуже багато. Зі скількох ставків нам довелося воду викачати, скільки канав розчистити, щоб добратися хоча б до цієї істини.

– Чи вірним є поширене твердження, що мовчання в справі Гонгадзе – частина домовленості з Вашим попередником Леонідом Кучмою в інтересах мирного ходу торішньої революції?

– Дурниці це. Гляньте на моє обличчя! Скільки мені довелося особисто вже заплатити за те, що демократія восторжествувала в цій країні!? Які ще в мене можуть бути борги перед Кучмою?

– Пані Тимошенко була справжньою іконою революції. Що насправді спричинило те, що популярну в країні голову уряду у вересні усунули з посади – зловживання службовим становищем, її азарт у справах із реприватизації великих фірм або тиск противників Тимошенко з Вашого оточення?

– На мене ніхто не тиснув. І зараз не робить. Це було політичне рішення. Проблеми в уряді виникли через те, що приймалися непродумані рішення, було адміністративне втручання в економіку.

– Ви маєте на увазі, наприклад, обмеження цін на бензин, що обурило російських постачальників нафти?

– Почалося з того, що були ліквідовані всі економічні зони. Це було понад 500 економічних проектів, якими займалися не одні лише шахраї і які приносили країні користь. Так виникла тріщина між керівництвом і світом бізнесу. Потім почалися дебати про ті 3000 фірм, які підлягали реприватизації – всупереч моїй ясно висловленій позиції в цьому питанні. Це ще глибше загнало наші відносини з бізнесом у глухий кут. Потім сталася бензинова криза, котра різко підвищила ціни, потім м'ясна криза, пов'язана з тим, що завдяки митним махінаціям в Україну контрабандою було завезено понад 100000 курей з метою збити внутрішні ціни на м'ясо. Нарешті сталася й цукрова криза. Щомісяця Україну стрясала нова криза.

– Це був повзучий путч проти президента?

– То була просто бездарна економічна політика. Чашу терпіння переповнив скандал навколо продажу Нікопольського феросплавного заводу.

– Власником якого був зять Кучми.

– Політика, яку проводила прем'єр-міністр за лаштунками, змусила вийти на вулиці десятки тисяч людей, які почали організовувати щось на кшталт анти-майдану. Через це зростання в економіці в перші місяці року з 6,5 % впало до мінус 1,6 %, позитивне сальдо торговельного балансу в 2,5 мільярда доларів перетворилося на дефіцит, що становив 340 мільйонів.

- Тобто курс був протилежний обіцяній лібералізації?

– Ці економічні «успіхи» були результатом помилок уряду. Щодня я відчував, як люди в команді перестають один одного розуміти. Люди, які поруч стояли на Майдані, перестали один з одним розмовляти, потім перестали слухати один одного, потім почали збирати компромат один на одного. Мені довелося приймати політичне рішення.

– Щоб просунути кандидатуру Вашого нового прем'єра Єханурова в парламенті, Вам довелося обіцяти Вашому супернику Януковичу, що «політичне переслідування опозиції буде припинено». Багато хто вбачає у цьому зраду революції. Ми правильно розуміємо: злочини доби Кучми предметом розслідування не будуть?

– У меморандумі з опозицією не йдеться про відмову від духу Майдану. Опозиція – перефразовуючи де Голля – це теж Україна. За Кучми я був лідером опозиції, я знаю, що це означає. Політичних репресій надалі не буде. Ми нікого не притягатимемо до відповідальності, кого змусили на минулих виборах кидати в урни фальшиві бюлетені. Але тим, хто організовував фальсифікацію у великих масштабах, доведеться постати перед судом.

– Пані Тимошенко має намір після березневих виборів повернутися на посаду прем'єра. Раптово і Москва, яка недавно підтримувала ордер на її арешт, шукає контакту з нею. Саме тоді, коли розгорнулася нова війна за ціни на російський газ. Що, президент Путін теж хоче розколоти майданських революціонерів й у такий спосіб чинити тиск на антипатичного йому колегу президента Ющенка?

– Це поки неясно. Якщо ми побачимо ясні принципи ціноутворення, подібні з тими, за якими продається газ Польщі, Чехії, Молдавії, Азербайджану або Грузії, тоді проблема економічна. А якщо Україна виявиться незрозумілим винятком і муситиме платити більше, ніж інші, це стане першою ознакою політичного тиску.

– У такій ситуації Вам потрібно було б від Заходу отримувати більше підтримки. А він не позначає ясних перспектив прийняття до ЄС. Понад те – з офіційними візитами в Києві побували лише деякі імениті західні політики. Це Вас засмучує?

– І тут Україна за десять місяців досягла більше, ніж раніше – за десять років. Цього не може навіть сліпий не бачити. У нас із ЄС є угода на три роки, нещодавно визнали наш статус держави з ринковою економікою й було розпочато переговори про лібералізацію візового режиму. США зняли митні й торговельні обмеження – хіба це мало?

– Менше, ніж очікувалося. Захід, як і раніше, оглядається на Росію. А Ваш міністр закордонних справ оголошує Україну «маяком» для держав з колишнього СРСР. То що ж – помаранчева революція стає експортним товаром?

– Це справа самих цих країн вирішувати про демократизацію свого життя. Ми, як і Німеччина, за здобуті демократичні цінності заплатили гідну ціну. Я не бачу іншого механізму прогресу, крім боротьби за ці фундаментальні права. Але ми нікому ніякого такого продукту не продаватимемо.

– Якщо через якісь причини Вам довелося б у найближчому майбутньому піти у відставку – чи було б у Вас відчуття, що залишили Україні у спадок щось, чого неможливо повернути назад?

– Вважаю, так. Ті події, які ми називаємо помаранчевою революцією, зробили Україну іншою країною. Сьогодні тут ніхто більше не сподівається прийти до влади через фальсифікацію виборів. Ніхто більше не сподівається поставити на коліна журналістів. Вороття до минулого немає.

– Пане Президент, ми дякуємо Вам за цю розмову.

12:41 22 ГРУДНЯ 2005
Der Spiegel