ЛІГВО СОМА
06:09 06.09.2014
Оповідання
Пам’яті товариша Олексія Котляра присвячую.
І
Того недільного дня травень-розмай бенкетував у короні ніжно-блакитного неба під лагідним сонцем.
Бенкетувало й серце Дані. Він -- одружується! І біля двору на нього вже очікує «весільний поїзд» -- новенький ПАЗик, уквітчаний штучними квітами й барвистими хустинами, пов’язаними до двох бокових дзеркал. Це зараз валка «інолегковиків», буває, тягнеться через все село, а в місті -- голова кортежу вже біля загсу, а хвіст ще губиться в нетрях вулиць, і допоки доплуганиться, то, дивись, молоді вже подадуть заяву… на розлучення. У сімдесяті роки минулого століття такий розмах ще не водився.
І дорога молодого -- зовнішності аполлонівської, механіка-початківця місцевого АТП -- лежить не до загсу. З дружком, старшим боярином і бояринами, свашками, світилками й музиками він вирушить за обраницею серця в сусідній райцентр.
От тільки з від’їздом вийшов трохи… конфуз. Ледь вийшов молодий з двору до автобуса слідом за «весільним генералом» -- статечним дружком Кирилом Буциком, у супроводі повірників, як раптом хтось скрикнув:
-- О Го-о-споди!.. Покійника везуть!
-- Діда Кирика хоронять…
Увірвалася музика й весільний галас, немов комета над землею пролетіла. Нараз усі побачили, як з-за рогу показалася похоронна процесія. Попереду дрібненький мужичок ніс церковний дерев’яний хрест, перев’язаний хустинкою і рушничком, слідом за возом з небіжчиком йшла жменька підстаркуватих людей.
Угледівши попереду проводи молодого, похоронна процесія призупинилася.
-- Давайте мерщій від’їжджати! – наполохалися свашки.
-- Та чого ви?!. – хотів хтось заспокоїти.
-- Чого, чого!.. – заткнула рот усім тітка Олянка, родичка молодого. Її чоловіче обличчя, низький голос переконливо говорили: вона не потерпить ніяких заперечень. -- Так треба!.. Сідайте швидше й рушайте!
… Рвонув автобус з місця, мов схарапуджений кінь. Пірнув сільською бруківкою у видолинок і невтішна картина зникла. От тільки в салоні завладарював… алярм. Ніхто не порушував гулу мотора. Зараз якийсь аллан чумак чи інший дойд окультних течій сказав би: то «завітав» егрегор. А тоді про подібні премудрості ще не відали.
2
Свашки перші охмолоскалися. Тихо загомоніли:
-- Це ж треба такому нагодитися…
-- Та хай Бог милує!..
-- Довго вибиралися. Треба було б раніше…
Барабанщик Микола Шибка – йому вже під п’ятдесят, низенький, худенький, а завзяття має, як у парубка, -- невдоволено крякнув:
-- Та шо ви такі нажа-а-хані?! Наче не знаєте: півсвіта плаче, а півсвіта скаче, -- і легенько штовхнув ліктем Володьку-гармоніста, з яким сидів поруч на задку.– Ану давай!.. Утни нашу!
Володька, двадцятип’ятирічний стрункий брюнет, по весіллях грати не ходить. Це він у Дані, свого друзяки, «відтанцьовує» -- Даня ж бо три місяці тому був у нього за старшого боярина.
Побачене і його спантеличило. Новоспеченому мужу чомусь подумалось: нікого ж не полишив дід Кирик по собі… після гостин на цьому світі. Жив тихо, непомітним самітником -- бабця давненько пішла від нього на той лобний прихисток, що споглядає на село безмовною зажурою. А тепер і він… до неї вирушив.
Поштовх ворохобника Миколи прогнав думки гармоністу, що закружляли були гайворонням. Зітхнув він навздогін невеселим роздумам та й примусив довгі музикальні пальці робити свою справу. Пішли вони спочатку нехотя, ніби з осторогою, мов козаки на вивідки, по білосніжних ґудзиках ладів перламутної гармонії, а далі все прудкіше, прудкіше…
Зачувши перші звуки «Барині» -- Володька саме її відправив на редути алярму -- Микола задоволено прорік:
-- На-а-ша! – й достав з потертого шкіряного чохла, прилаштованого до опецькуватого барабана з вищербленою «стаціонарною» тарілкою, відполіроване (бозна скільки йому вже служить) калатало, звично всунув великий палець лівої руки в шкіряну петельку начищеної до блиску латунної тарілки, і-і… «пішов слідом» за «Баринею».
Й одразу до салону, ніби шибайголова вітер увірвався. Дивна сила -- сила музики! Одні в ній убачають крила, що відразу виростають.., інші – млосний спів ангела в душі… Та понад усе музика для всіх -- дарувальниця чарів і веселощів життя.
Данька озирнувся, широко усміхнувся й заохочувально підморгнув музикантам.
І «Бариня» пішла салоном! Почала спереду, де поважно «воссідав» на кондукторському місці статечний дружко. Затанцювала в нього кругла голова з розкішною лисиною, а тоді -- ліве плече, наче хотіло скинути білосніжний рушник, далі – праве; потім пішла вгору з вихилясом ліва рука з кухликом і шишкою поверх кухлика – атрибут дружка, а за нею й права, залишивши біля крісла «поводиря» -- весільну палицю,
3
пов’язану хусткою. Далі «судариня» взялася за решту весільної братії: щедро «причастила» хмелем-веселухою уже кожного.
Найпрудкіші бояри й свашки, як і не сиділи, заходилися витинати посеред салону такі па, такі кренделя під запальні оплески «публіки», що тепер уже й ПАЗик їхав… з «вихилясами».
Миколу Шибку отакий «розігрів» не на жарт окрилив. Відтепер він не давав гармоністу довго розслаблятись: відразу й підштовхував аби той розпочинав чергову «нашу». І Володька грав і грав -- польки й кадрилі, краков’як і карапет, частівки й вальси, що під кінець дороги шкіра на лівій руці врешті… «затанцювала». Довелося перебинтовувати… Та всіх, схоже, тішило: музика-таки начисто прогнала думки про грізні прикмети, передвістя...
…Повертався ПАЗик з молодою теж із «вихилясами», змушуючи перехожих зупинятися й щиро усміхатись «весільному поїзду» услід. Хоч попервах був тайм-аут. Відсапувались від гарячих торгів за «ворітну». Ледь не скінчилося бійкою… Драму відвернула світилка, двоюрідна сестра молодого Наїна, вогнелика, задириста. Це юне створіння явило … карколомне «соло».
У наших краях «ворітну» беруть на в’їзді до молодої, а в тих – на виїзді. Як і годиться, поставили парубки посеред воріт стіл, накритий непоказною скатертиною, й «водрузили» -- демонстративно -- оцинковане десятилітрове відро. І зажадали, небагато-немало, наповнювати горілкою вщерть.
Дружко з бояринами, як і тамтешнє цікаве велелюддя, сприйняли це за жарт.
Налили «митникам» у відро спочатку літру спотикача. Потім ще із трилітрової скляної банки...
-- За таку молоду чотирма літрами не відбудетесь! -- заявили парубки.
Далі зав’язались уже гарячі торги. Налили їм ще дві літри… Зрештою й «командирський резерв» -- останню літру... А у відповідь почули:
-- Гоніть повне відро – і крапка!..
-- Ви шо-о!? – обурилася вже й світилка, як і тамтешні люди… -- Горілка не з крана тече...
-- А цівочкою або капає, -- доповнили свашки.
-- А нам нікуди спішить! Погуляємо, доки ще бутильок «накапає»! Правда братва?! – запитав їхній головний «митник».
-- Зако-о-но! – і всі шість дружно реготнули.
-- Ну-у, хай буде по-вашому! – випалила Ная і вихопила з рук боярина порожню трилітрову скляну банку й подалася до хати. Притьма повернулася з повною й прожогом вилила у відро горілку.
4
-- От-та-а-к! – загула «варта».
-- Ну це ж другий табак!.. – прорік червонощокий парубок і на правах ватажка простягнув дружкові м’ясисту долоню.
«Митники» задово-о-лені. Вийшло -- по-їхньому!
Та ледь від’їхав «весільний поїзд» від двору молодої, як свашки заходилися брати світилку … «на абордаж»:
-- А де ти горілку взяла?
-- Ще й так швидко?..
-- А ви як думаєте?.. – і з вузьких сіро-зелених очей Наї бризнули іскринки-хитринки.
-- Та аби знали, то не питали б.
-- Кажи швидше!.. -- підганяли нетерплячі.
-- Із котла під ринвою,-- крізь сміх відказала Ная.
-- Із якого ще котла?!..
-- З обикновенного! За хатою. Дощової води набрала…
-- Дощово-о-ої?!
-- Ти шо-о, глумися над нами?
-- Чого це я глумлюся? Кажу те, що є, -- і ще дужче розсміялася.
-- Та брешеш!
-- Ану перехрестись!..
-- Осьо!.. – і Ная крізь сміх невміло перехрестилася.
Якусь мить свашки переварювали почуте, а тоді як заходилися реготати. А за ними й решта...
-- Ну ти даєш!..
-- Оце-е дівка!..
-- Усе правильно! Жадність фраєрів погубила!.. -- підсумував цю придебенцію дружко. -- Не захотіли по-людськи.., нехай п’ють «розбавлену»…
5
ІІ
Дивна річ -- пам’ять! Випадковий асоціативний сигнал – і…ураз оживає минуле, постає перед очима всеохоплюючим відеорядом до найменших дрібниць, в усій розмаїтості барв, звуків, ароматів, емоцій… Не очікувано навідалося недалеке минуле до Данила Леонідовича того літнього суботнього дня в дорозі до міста на Дніпрі.
…Колишній автомеханік уже не перший рік директорствує в тому самому АТП. Тільки зараз керівне крісло стало для нього прямо-таки пекельним: «розвинутий соціалізм» загуркотів, а «дикий ринок» ніяк не розправить плечі – не може впоратися із шаленим дефіцитом на пальне. От і доводиться директору їздити з позичками до багатших колег особисто -- «жебракування» його заступників закінчувалося здебільше невдачами.
Ось і сьогодні спішить Данило Леонідович до свого приятеля-колеги по бензин. Зранку зателефонував, домовився… А нагальні справи ніяк не відпускали. Врешті виїхав, та, як на гріх, в одному селі дорогу перегородила… похоронна процесія: на пошарпаній вантажівці з відкритими бортами й трьома віночками біля кабіни везли покійника. Небіжчика проводжала жменька підстаркуватих людей. Рухалася процесія повільно.
-- Ставай… -- сказав Данило Леонідович шоферу бензовоза.-- Не будемо людям за спинами чадити. Швидше вже не буде, як є.
«Така ж ріденька, як і тоді.., коли хоронили діда Кирика», -- подумалось йому. І все постало перед очима, ніби вчора то було... Він добре пам’ятає, скільки опісля ще гомоніло «місцеве радіо», що не довго молодим у парі жити, бо здибалися з покійником… Намарне! Розміняли вони із Зориною вже і рожеве, і сталеве весілля. І будинок звели, і садок посадили, і колодязь викопали, як наущає прадавня заповідь. А головне – мають сина! Уже – шестикласник, батьковий помічник!
… Зустрів директор автопідприємства, що в місті на Дніпрі, Данила Леонідовича приязно. Прямо біля воріт АТП, а не в своєму кабінеті. Приятелі! Разом колись науку гризли в автодорожньому інституті…
-- Ну й довго ж ти їхав! Я вже подумав: «заблукав» чи шо?.. – мовив він з широкою посмішкою, направляючись назустріч колезі.
-- Та «компас» вийшов з ладу…
Вони міцно потисли один одному руки. І хоч нестримні літа обох уже потихеньку підрихтували -- заокруглили, ліс чуприн перетворили в переліскок з галявинами (високими залисинами), проте тілом обидва були ще міцні. І навдивовижу… над літами й солідністю в обох брав гору -- юначий запал! У народі про таких кажуть: широкі натури.
-- Ситуація, друже, така: через годину-другу мають прибути дві автоцистерни з бензином. Поділимося й з тобою… Розпорядження я зробив… А поки суд та діло, пропоную «ущільнити» час, -- і взяв Данила Леонідовича під руку, направляючись до новенької чорної «Волги», що стояла вже напоготові біля воріт.
-- Тобто?..
6
-- Зараз двинемо на нашу турбазу… Остограмимося, ошашличимося, покупаємося… Ти коли останній раз купався?
-- «Дорогою»... Бачиш: теніска на спині мокра.
-- От і добре! Біля Дніпра й «висушимо»...
-- Тоді зачекай, я прихоплю і свій «ущільнювач». Володя! – погукав він водієві бензовоза. – Принеси сидора.
…Турбаза автопідприємства містилась осторонь велелюддя й гармидеру, на березі мальовничого рукава – старого русла Дніпра. Тут, у затінку хвойних вартових, в обіймах пахощів цілющого озону -- озонотерапії, гарно дихалося і відпочивалось: як у «княжих теремках», так і в дерев’яних будиночках, розрахованих на сім’ю.
Біля одного з таких «теремків» нечутно «Волга» й зупинилася.
-- О-о! Наре-е-шті!.. Валерію Павловичу, ми вже зачекалися! – загомоніли весело засмаглі бідові жіночки. Четверо співробітниць планового відділу облишили накривати в бесідці стіл і з цікавістю дивилися: хто це з їхнім шефом до них прибув? А осторонь, у тіньочку, біля мангалу, звідки розходився апетитний запах, чаклував над шашликами вилицюватий рижий чолов'яга -- права рука Валерія Павловича, головний інженер.
…Після третьої чарки розігріта компанія подалася купатись.
-- Як там у Гоголя: «Дивний Дніпро при тихій погоді …», -- промовив Данило Леонідович, й швидким рухом спекався теніски й штанів, кинув одяг на піщаний берег, й, поправивши плавки, зайшов у воду.
-- Між іншим, це – старе русло,-- зазначив Валерій Павлович, теж роздягаючись. -- І «Рідкісний птах долетить до середини Дніпра…».
-- Цю «страшилку» Гоголь написав для «рятувальників», щоб купальники далеко не запливали, -- відказав Данило Леонідович і спритно пірнув під воду, й довгенько не появлявся, доки не винирнув далеченько від берега.
-- Ого-о! – подивувалися жіночки, спостерігаючи за його нирянням. – Прямо тобі -- амфібія! Гайда і ми...
Зайшли по коліна у воду й довго обмочували розігріте тіло, налаштовуючись на купання, доки Валерій Павлович їм не «допоміг»: попхав на глибину і сам плюхнувся й поплив. Жінки відразу повернулися на мілину (там почували себе в безпеці), а два директори, головний інженер і водій «Волги» плавали вдалині. «Опочивала» на піщаному березі лише металева плоскодонка. Ліворуч, метрів за сто, біля сусідньої турбази, купальники стояли колом на мілководді й азартно, з вигуками й гучним жіночим вереском, грали у волейбол. Зовсім інша картина була навпроти, на другому березі, крутому, зарослому чагарями. Там – тиша і безлюддя. Ніде-нікого… Лишень виднівся, як гриб на галявині, одинокий риболов у солом’яному брилі.
7
…Відсапуючись після купання на простеленому брезенті, чоловіки, окрім водія «Волги», потягнулися до пляшок з пивом, яке прихопили з собою до річки в габаритному відрі з холодною водою, а купальниці – до сухої тарані в торбинці.
-- Цікаво, а Гоголь у Дніпрі купався?.. – поцікавилася грайливо вродлива блондинка, зубами «роздягаючи» тараньку..
– І чи пробував перепливати до другого берега? – добавила її подруга, жагуча чорнявка, відверто розглядаючи міцне тіло Данила Леонідовича.
-- Аякже! – швидко відказав Валерій Павлович. – На човні, -- та й продовжив смакувати пивом.
Жіночки розсміялись. А головний інженер серйозним тоном добавив:
-- І то – лише в тиху погоду. Бо сам застерігав, що навіть козаків, які насмілювалися гуляти в човні у негоду, Дніпро ковтав як мух.
-- Жарти-жартами, а я не пам’ятаю, щоб хтось, бодай ось тут, перепливав на той бік, -- зазначив Валерій Павлович, відірвавшись від пляшки.
Данило Леонідович уважно подивився на відстань до другого берега й усміхнувся до колеги:
-- Та перестань!.. Не лякай дам. Ми, сільські пацани, заради азарту, перепливали свій ставок із вершини до греблі. І то було не ближче, аніж тут… То ти, мабуть, просто не бачив, хто тут перепливав.
Жіночки перезирнулись, недовірливо посміхнулись. Данило Леонідович, як і решта чоловіків, їх посмішку помітив.
-- Дами, як бачиш, схильні вірити… більше Гоголю, -- зауважив Валерій Павлович.
Це зачепило його за живе. Як в юначі роки Данила Леонідовича охопило нестримне бажання: утерти носа скептикам.
-- Гаразд, я готовий перепливти на парі, але хто.., окрім Гоголя, буде «розраховуватись»?.. – відказав він у жартівливій формі, приховуючи войовниче збудження.
Жінки розгублено перевели погляд на Валерія Павловича: а яка його буде відповідь? Цього чекали й чоловіки.
-- Я, думаю, Гоголь на ящик коньячка не поскупився б, -- сказав Валерій Павлович. – Не будемо і ми скупитись…
-- Годиться! – погодився Данило Леонідович і швидко звівся на ноги.
8
Компанія зрозуміли: це вже не жарт... Грайливість в очах жінок змінилася на розгубленість, а в чоловіків – на зацікавленість.
--Леонідович, ти це серйозно?.. – вихопилося у Валерія Павловича.
-- Ну треба ж комусь Гоголю заперечити, -- відказав Данило Леонідович на ходу, направляючись до річки.
-- Та облиш!.. Чуєш?! – і добавив геть непереконливий аргумент. -- А то і нам доведеться пливти в човні слідом за тобою.
-- Навіщо?!. Ви залишайтеся у «глядацькій залі».
…І він поплив. Спочатку кролем, легко і неквапливо розрізаючи води Дніпра дужими руками, а від середини річки плив то на спині, то знову кролем.
На березі мовчки спостерігала за цим поєдинком людини з Дніпром. Врешті чорнявка стиха промовила:
-- Негарно якось вийшло… Гість, як-не-як.., а ми його призвели… хекати бозна яку відстань… Я б ніколи не поплила б.
-- Ну, я його відмовляв.., -- відказав Валерій Павлович, немовбито виправдовуючись. – Нічого… Він -- молодчина!.. Доказав нам усім свою правоту.
А по паузі звернувся до свого водія:
-- Давай, Ігорьок, двинемо за ним, перевеземо назад. Весла там хоч цілі?
-- Зараз перевірю.
Вони направилися до човна, а за ними й огрядний рижоголовий головний інженер.
-- Переплив!.. – вихопилось у жінок. – Переплив!
За декілька метрів від берега Данило Леонідович, відчувши під ногами дно, став, зігнав двома руками воду з голови, помахав компанії рукою й пішов до крутосхилу, де трохи осторонь, на галявинці, сидів риболов.
-- Я вам рибу не розігнав? – отак своєрідно вибачаючись, запитав Данило Леонідович.
Дідуган відірвав суворий погляд від поплавків, зиркнув з під кошлатих сивих брів на невідомого плавця й невдоволено буркнув:
-- Табун цілий пригнав.., -- та й знову втупився в поплавки.
ІІІ
9
Рукав Дніпра славився не лише турбазами, але й легендами -- серед рибаків -- про велетенських сомів, котрі нібито водилися тут. Одні запевняли, що бачили сома… триметрового, інші – навіть більшого, який ледве їх не затягнув у воду разом з вудкою. «Звідки їм тут взятись?! –не йняли віри скептики. -- Такий сом мав би жити років п’ятдесят, а то й більше. Та й чи міг він уціліти від бракон’єрів?».
І чули у відповідь крутий аргумент: «Вони мешкають у недоступних лігвах – глибоких ямах». Та й зі знанням справи просвіщали чергового Хому невіруючого, як завдяки щупальцям -- двом вусам на верхній щелепі і чотирьом на нижній -- сом легко шукає собі їжу навіть у суцільній темряві; і що це – одна з найбільших прісноводних риб не лише в Україні, але на всій планеті, бо у віці від вісімдесяти до ста років може сягати ваги від ста й більше кілограмів. А насамкінець підсилювали аргумент страшними відомостями, що буцімто в чужих краях траплялися соми-гіганти – до триста кілограмів та завдовжки до п’яти метрів, -- справжнісінькі хижаки, яким ліпше не потрапляти в «гарячі обійми».
… Валерій Павлович з водієм і головним інженером цуприкували плоскодонку до води, коли раптом пролунав жіночий вереск, від якого кров у жилах захолола.
Вони, мов по команді, озирнулись на жінок.
Налякані жінки схопилися з брезенту й стояли в напруженій позі, затискаючи долонями рот, а перелякані очі прощупували другий берег.
-- Він утонув!..– прорвалося у них як страшний вирок. -- Він утонув!..
Чоловіки не могли втямити: хто утонув? На власні ж очі бачили: Данило Леонідович переплив і попрямував до крутосхилу. Але тепер… його ніде не видно. Видно було тільки риболова, що квапливо змотував вудки.
…Вони гребли у шість рук, не втрачаючи надію: а, може, він далеко нирнув і тепер з берега спостерігає за їхнім переляком?
До берега залишалося рукою подати. Дідуган-риболов витягнув з води густу авоську з уловом й попхався на крутосхил з вудками.
-- Ді-і-ду! – гукнув Валерій Павлович, аби не втратити єдиного свідка. -- Ви не бачили, куди подівся наш товариш?
-- Ото там де ви… пішов під воду, -- відказав дідуган через плече й невдовзі зник за крутосхилом.
Усі троє стрибнули у воду.
Вони виринали й знову пірнавали, виринали й пірнавали… Намарне…
-- Нічого не розумію! – безпорадно промовив Валерій Павлович до головного інженера, який стояв по плечі у воді й відхекувався від довгого ниряння.
Останнім винирнув трохи осторонь водій. Підплив до них. Очі напружені.
10
-- Там якісь три ями.., -- важко прохекав.
-- І шо? – запитав Валерій Павлович, ураз пригадавши легенди про лігва сома.
-- Не знаю… -- розгублено відказав. -- Без ліхтарика й акваланга туди не забратися. Дуже зарослі...
Після гнітючої довгої паузи Валерій Павлович видавив із себе:
-- Залазте в човен… Будемо викликати водолазів.
… Через годину прибула на катері бригада рятувальників з двома дайверами. Взяли на борт Валерія Павловича і його водія, щоб вони вказали місце зникнення утопленика.
-- Та який він утопленик?! – розсердився Валерій Павлович, -- Він легко переплив… і вже йшов, а не плив, до берега. І раптом… зник.
Тривалі пошуки не дали ніяких результатів.
-- Чортівня якась! – промовив недоволено бригадир рятувальників на німе запитання Валерія Павловича. – Ще такого не було, щоб мої хлопці не могли знайти утопленика.
-- А ями ви обстежували? – запитав у дайверів водій Валерія Павловича.
-- Одну обстежили, а дві дуже зарослі, туди не забратися.
-- І шо будемо робити?.. – запитав у рятувальників і в себе подавленим голосом Валерій Павлович.
Після довгої паузи опецкуватий червонощокий бригадир не твердо відповів:
-- Доведеться ждать… доки тіло саме випливе.
Від почутого дужа постать Валерія Павловича ніби згорбилася. Він довго дивився на воду невидющими очима.
-- І скільки ж це ждать? – ледь чутно поспитав.
-- Дня зо три.
І, дійсно, третього дня тіло виявили біля берега, де й шукали.
Почорнівша від горя дружина ледве розпізнала – по родимій плямі на спині – свого судженого, що так нагально… залишив її.
…Для медекспертизи наявність води в легенях… стала достатнім доказом причини загибелі: утопився. Проте ніхто цьому не повірив. І залишилася непосильною загадкою істина причина смерті чоловіка в розквіті сил.
11
Воістину ніхто не відає, не знає, що наша доля замишляє...
с. Іванівка.
Кузьма ПОВЕЛЬКО