* * *
В Житомирській області новим брендом може стати ягідництво
* * *
Рамос тренеру Севильи: «Да здравствуют мужики с яйцами»
* * *
1917 року народився Ніколас Орешко —найстаріший живий кавалер Медалі Пошани(США) у 2011-2013 р, українець
* * *
Завод ім.Малишева спростував інформац.про розірвання контракту з Таїландом і готує передачу чергової партії«Оплотів»
* * *
знаєте тих дур, які ревнують хлопця до всього, шо рухається і нє? то я))))) якби могла, ревнувала б і до себе
* * *
Не бажаєш оглухнути - вдавай із себе глухого. © Кен Кізі. "Над зозулиним гніздів’ям"

ПОРОШЕНКО. СПІЧ.

20:09 16.12.2009

ПОРОШЕНКО. СПІЧ.

Шановні пані та панове,

        Радий вітати вас у Міністерстві закордонних справ України на черговому засіданні Громадської Ради при МЗС. Хочу одразу зазначити: пауза між нашими засіданнями затягнулася, проте ми відчуваємо потребу в спілкуванні. Надалі воно буде більш регулярним.

        Для Міністерства закордонних справ діяльність Громадської ради є вкрай необхідною взаємодією з експертним середовищем. Це - важливий канал обміну інформацією з вами – громадськими діячами, аналітиками, експертами, професіоналами своєї справи, людьми, які реально впливають на формування суспільної думки.

Саме з цією метою Міністерство першим серед центральних  органів виконавчої влади України виступило свого часу з такою ініціативою.

Ми вдячні, що ви відгукнулись на таку пропозицію охоче та із щирим бажанням поділитися своїми ідеями та пропозиціями.

        Ми виходимо з того, що суспільство має бути максимально поінформоване про зовнішньополітичну діяльність МЗС, Президента і Уряду. Зворотній зв’язок із суспільством вважаю необхідною передумовою успішної роботи нашого відомства. Це, поза сумнівом, одна з головних запорук ефективної роботи всієї системи дипломатичної служби.

        Надзвичайно важливо, що в діяльності нашої Ради беруть участь Міністри закордонних справ: Г.Й.Удовенко, А.М.Зленко, Б.І.Тарасюк. Для мене є велика потреба у доступі до ваших порад. Я думаю, що позитивний досвід нашої співпраці ми, безумовно, продовжимо.

        Знаю, що кожний з Вас має свої напрацювання в рамках очолюваних Вами організацій чи проектів у сфері зовнішньої політики. Із зацікавленістю спостерігаю і за відносно новими ініціативами, зокрема створенням Ради з зовнішньої та безпекової політики Володимиром Павловичем Горбуліним, діяльністю Громадської експертної ради при українській частині Комітету Україна-ЄС, яку раніше очолював мій заступник Валерій Олексійович Чалий, а віднедавна – Олег Борисович Рибачук. 

Ми в цілому задоволені рівнем наших контактів та взаємодії з вітчизняними неурядовими організаціями, які ведуть роботу у сфері зовнішньої політики та міжнародних відносин. Я готовий і надалі всіляко підтримувати участь керівництва та співробітників МЗС у тих заходах, які ви організуєте. Такі контакти корисні для обох сторін, особливо з урахуванням динаміки розвитку зовнішньо- і внутрішньополітичних процесів, яку ми спостерігаємо зараз.

Шановне товариство, 

За роки діяльності Громадської ради склалася практика обговорення на засіданнях найбільш актуальних питань, з яким стикається МЗС у своїй діяльності. Задля їх успішного вирішення потрібна не лише експертна допомога, але й спільні дії.

Тому винесення сьогодні на порядок денний нашої Ради питань захисту  національних інтересів України в інформаційній сфері не є випадковим чи другорядним.

Питання актуальне, гостре.

Що стосується новизни викликів, то вони зумовлені, по-перше,  процесами глобалізації світового розвитку, зокрема тими можливостями поширення інформації, які існують у сучасному інформаційному суспільстві та забезпечуються сучасними інформаційними технологіями.

За нинішніх умов шкоди національним інтересам будь-якої країни завдає не лише наявність у світовому інформаційному просторі негативної інформації про неї, але й відсутність будь-якої інформації.

По-друге, протягом останнього року у світовому інформаційному просторі спостерігається значна кількість упереджених, негативних щодо України повідомлень та коментарів.  

Вони торкаються різноманітніших аспектів політичного, економічного, соціально-гуманітарного життя українського суспільства. Інколи поширення таких матеріалів характеризується цілеспрямованістю та послідовністю.

Ми бачимо, наприклад, з якою регулярністю в інформаційному просторі мусується здатність і можливість України забезпечити транзит російського газу до країн ЄС. 

Всім добре знайомі намагання спекулювати на чутливих проблемах прав національних меншин. Нав’язується певна лінія в оцінці доцільності й можливості європейської та євроатлантичної інтеграції нашої держави тощо.

Мають місце спроби дискредитації деяких важливих для України економічних проектів.

За всім цим стоять спроби  маніпулювати свідомістю наших з вами співгромадян, суспільства та політикуму інших країн.

Доводиться констатувати, що ці спроби, на жаль, є доволі результативними. Всі ми, думаю, знайомі із підсумками соціологічних опитувань, здійснених в Росії. Вони засвідчили різке зростання негативного ставлення пересічних росіян до України та українців.

Такий стан справ є недопустимим, враховуючи давні тісні зв’язки наших народів.    

Звичайно, всі ми, і державні інститути, і громадські організації, і журналісти та ЗМІ, в той чи інший спосіб намагаємося протидіяти такому маніпулюванню.

Однак, на мій погляд, така протидія все ще не є достатньо ефективною. Нам поки що важко говорити про дійсно належне, послідовне та результативне просування інтересів України у світовому інформаційному просторі.

Наша реакція на ті чи інші події часто буває запізнілою, не завжди достатньо адекватною, або й надто прямолінійною. Бракує системності в роботі на випередження.

У своєму вступному слові я хотів би обмежитися лише загальним позначенням доволі складних проблем, які постають перед Україною в інформаційній сфері. Зокрема, для того, щоб запобігти можливому подальшому звуженню змісту нашої подальшої дискусії, нав’язуванню якихось своїх підходів чи висновків.

Водночас, дозвольте мені зупинитися лише на деяких аспектах власне діяльності МЗС.

Насамперед, я б не хотів, щоб у когось склалася думка, що за нинішніх умов МЗС є лише спостерігачем на полі боротьби за національні інтереси України в інформаційній сфері.

Це зовсім не так.

І Міністерство, і дипломатичні установи України за кордоном ведуть активну інформаційно-роз’яснювальну роботу.

Наші дипустанови забезпечують постійну інформаційну присутність  України в країнах перебування.

Вони організовують чи надають сприяння в проведенні тижнів українського кіно, днів української культури, концертів професійних та самодіяльних творчих колективів, вечорів поезії та української книги, художніх чи фото виставок, «круглих столів».

У складі 17 наших закордонних дипустанов функціонують культурно-інформаційні центри, які стали важливим каналом поширення інформації про Україну.

Користуючись присутністю преси, хотів би подякувати нашим колегам-журналістам за підтримку діяльності МЗС.

За останні кілька місяців нам вдалося підвищити ефективність співпраці з вітчизняними ЗМІ. Приємно констатувати, що позиція МЗС з низки важливих питань світового розвитку здобула активну підтримку з боку провідних українських медіа.

Разом з тим, іноді, читаючи окремі матеріали та коментарі у вітчизняних ЗМІ та дивлячись українське телебачення, важко впізнати події. Ми звертаємо увагу на необхідність користуватися інформацією, яка розміщена на інформаційному сайті нашого Міністерства.

Тому, в порядку транспарентності і запрошення до співпраці, хотів би коротко згадати про останні події і рішення, які є важливими для українського суспільства.

Перш за все, хотів би відзначити зрушення, які відбулися на російському напрямку. Як засвідчили мої зустрічі з російським Міністром закордонних справ Лавровим в Афінах, Ялті і Москві, наш діалог став більш конструктивним і прагматичним.

Було досягнуто домовленості щодо розвитку контактів «на випередження» з метою зняття всіх проблемних питань та врегулювання гострих ситуацій на робочому рівні, без винесення їх обговорення на широкий загал; активізація діяльності всіх шести підкомісій Підкомітету з питань міжнародного співробітництва Українсько-російської міждержавної комісії.

Окремо хочу зупинитися на Саміті Україна - ЄС, що відбувся 4 грудня в Києві. Цьому передувала дуже кропітка робота, якою займалися і українські урядовці, і українські дипломати. Було погоджено і підписано біля 700 сторінок різних документів, які є складовою частиною нашої Угоди про асоціацію з ЄС.

Досягнуто суттєвих зрушень в нашому безвізовому діалозі, досягнуто домовленості про внесення змін до Угоди про лібералізацію візового режиму. Розроблена чітка „Дорожня карта” для нашої держави на шляху до безвізового режиму з країнами ЄС.

Сьогодні Україна подолала найбільшу відстань на шляху до європейської інтеграції.

Позитивно я б оцінив і результати грудневого засідання Комісії Україна-НАТО.

Воно підтвердило готовність наших партнерів до реалізації політичних рішень Бухарестського саміту, який надав нашій державі прямі перспективи членства в Альянсі.

Як успішний був оцінений в світовій пресі візит до США. Були обговорені перспективи посилення українсько-американських відносин на основі Хартії про стратегічне партнерство.

Значна увага під час переговорів була приділена зміцненню енергетичної незалежності України, питанням торговельно-економічного та культурно-гуманітарного співробітництва, а також візовим питанням.

Продуктивним став візит до Польщі. Ми домовилися з польськими колегами про внесення змін до угоди про здійснення контролю на українсько-польському кордоні. Це створить правову основу для реалізації спільного митного і прикордонного контролю і сприятиме зовнішньоекономічній діяльності.

Взагалі питання спрощення візового режиму є окремим пріоритетом для мене як міністра закордонних справ. Нам вдалося перейняти практику країн Шенгенської зони щодо спрощення візового режиму у прикордонних зонах.

Відчутний прогрес спостерігається у відносинах із Білоруссю. Були визначені перспективні напрями торгівельно-економічного співробітництва. Підписано Меморандум про взаємодію з реалізації спільних проектів у рамках ініціативи Європейського Союзу „Східне партнерство”, що підтверджує бажання Білорусі активно долучитися до європейських процесів.  

Окремо хочу згадати про позитивні процеси, які відбуваються останнім часом в ГУАМ. Останнє міністерське засідання ГУАМ в Афінах було проведено за участю міністрів всіх чотирьох країн-членів.

        Вдалося досягти певних зрушень у двосторонніх відносинах із Молдовою. Під час наших зустрічей з Віце-прем’єр-міністром, Міністром закордонних справ та європейської інтеграції Молдови ми домовилися про продовження практичної роботи з метою якнайшвидшого завершення демаркації Придністровської ділянки українсько-молдовського кордону, врегулювання ситуації по власності.

        Підписано міжурядову українсько-бразильську угоду про часткову відмову від віз, яка запроваджує для громадян України і Бразилії фактично безвізовий порядок поїздок строком до 90 днів.

Сподіваюся й на реалізацію домовленостей щодо активізації переговорів стосовно безвізового режиму з Ізраїлем, яких ми досягли під час візиту в Україну Міністра закордонних справ цієї держави. Я впевнений, що це сприятиме розвитку наших двосторонніх відносин.

Пріоритетом діяльності МЗС України сьогодні є захист прав українських громадян за кордоном. Починаючи від ситуації з „Аріаною” та закінчуючи ситуаціями в Конго, Індії та Латинській Америці, ми бачимо, що позиція України є ефективною.

Україна в цілому і Міністерство зокрема мають конкретні, доволі вагомі результати, які, на моє переконання, мали б скласти непогану основу для наповнення як нашого, так і зарубіжного інформаційного простору позитивною інформацією про Україну і подолання таким чином тих негативних тенденцій, про які я говорив на початку виступу.

Важливим для нас є питання переведення цього «інформаційного потенціалу» у площину посилення інформування українського суспільства та світової громадськості про зовнішню політику держави.

Очевидно, що сьогодні потрібні нові підходи, нові механізми, інша тактика. Саме це ми хотіли б почути на нашому засіданні. Тому запрошую вас до обговорення та сподіваюсь на продуктивну дискусію.

Сподіваюся, що обмін думками дозволить нам сформулювати дієві рекомендації, спрямовані на удосконалення адекватних механізмів просування національних інтересів України в інформаційній сфері.

 

Дякую за увагу.