* * *

Невеликі міста Квебеку приймають 400 канадських солдатів, які тренуються для участі в операції НАТО в Латвії.
Солдати Збройних сил Канади тренуються в семи населених пунктах на південний захід від міста Квебек, щоб підготуватися до їхнього розгортання в Латвії в рамках операції НАТО.

* * *

Коли очі не зустрічають перешкод, серце б'ється швидше...

* * *

Ой, треба жити інакше,
бути іншим,
більше під небом
і серед дерев,
більш самотнім
і ближчим до таємниць
краси і величі.

Герман Гессе
з: Пекло можна подолати

* * *

Президент Байден називає президента Єгипту Ель-Сісі «президентом Мексики» після того, як він зробив зауваження на захист його пам’яті.

* * *

Колишній президент Бразилії Болсонару перебуває під слідством у справі про спробу державного перевороту
Колишній президент Бразилії Жаїр Болсонару перебуває під слідством у рамках розслідування ймовірної спроби державного перевороту з метою утримати його при владі, повідомив один з його колишніх помічників.

* * *

Цей гамбургер на сніданок такий смачний, Боже мій, я забув сфотографувати та доїв його! Солодкий, солоний, загалом надзвичайно непереможний і приголомшливий

Кoли курoрт oздoрoвлює і лікує

17:49 09.02.2010

Кoли курoрт oздoрoвлює і лікує

За результатами минулорічної діяльності ЗАТ "Укрпрофоздоровниця" вибороло право протягом нинішнього року носити звання лідера економіки України. Це підтверджено відповідним свідоцтвом Міжнародної торгової палати ІCC Ukraіne, аналітичної компанії ТОВ "Сучасний Світ" та Міжнародної аудиторської компанії "Євроконсалтинг". Слід зазначити, що при складанні економічного рейтингу під назвою "Ліга кращих" враховуються такі істотні чинники, як обсяг реалізованої продукції, чистий прибуток, продуктивність праці, заробітна плата. Здавалося б, для найпотужнішого лікувально-оздоровчого комплексу країни, куди входить 85 санаторних закладів та допоміжних підприємств з понад 35-тисячним ліжковим фондом, навіть за доволі складного періоду життя країни настали якщо не безхмарні, то прогнозовано стабільні часи. Чи так це, ми запитали в голови правління ЗАТ "Укрпрофоздоровниця" заслуженого лікаря України, кандидата медичних наук Едуарда КОЛЕСНИКА.
- Едуарде Олексійовичу, нещодавно довелося побувати у відомому бальнеологічному курорті Моршині. Приємно вразило те, що там не припиняється реконструкція санаторної бази, відбулися помітні сервісні зміни, значно різноманітнішим стало дієтичне харчування. Криза вас оминула?
- Аби ж то було так! Як і вся країна, та, власне, світ, ми весь минулий рік працювали під її диктат. Наші санаторно-курортні заклади повною мірою відчули цей негатив через зниження купівельної спроможності як підприємств, так і окремих громадян. Хоч, як відомо, профспілкові оздоровниці доступні для всіх верств населення, бо ціни на путівки в нас найнижчі, до того ж усі потрібні лікувальні процедури входять у їхню вартість. Не меншої шкоди завдала й епідемія грипу, спричинивши різке зменшення попиту та відмову від уже придбаних путівок, у тому числі й зарубіжних відпочивальників. Далися взнаки і несвоєчасні розрахунки Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Тож певним чином виправляли ситуацію завдяки заздалегідь розробленим антикризовим заходам на 2009 рік, які схвалила Наглядова рада товариства. У такий спосіб нам вдалося не лише втримати планку попередніх напрацювань, а й поліпшити свої показники.
Так, торік оздоровлено понад 320 тисяч дорослих і дітей, надано санаторно-курортних та інших послуг на суму майже 1 млрд грн, отримано чистого прибутку 35 млн грн. Завдяки впровадженню нових методик і сучасних медичних технологій, доходи від додаткових платних послуг становили 60 млн грн. Як наслідок, товариство сплатило майже 300 млн грн податків різних рівнів.
А те, що ви побачили в Моршині, - одна із складових нашої роботи. Ми не проїдаємо прибутки, хоч зарплата співробітників, зважаючи на доходи, зростає, а дбаємо про осучаснення санаторної бази. Тут ще працювати й працювати. Чимало корпусів зношені, інколи на 60-70 відсотків. Тому, з одного боку, намагаємося виділяти кошти на їхній порятунок, підтримувати в належному стані інші споруди, модернізувати їх, а з другого - будувати ті об'єкти, без яких сьогоднішній відпочинок неможливий. Все, як кажуть, іде за планом, а, точніше, згідно з програмою розвитку "Укрпрофоздоровниці" на 2007 - 2012 роки. На її реалізацію торік освоєно 134 млн грн.
Зокрема, в санаторіях "Славутич" ім. Пашковського і "Новомосковський", що на Дніпропетровщині, введено в експлуатацію лікувально-оздоровчий комплекс з басейном та котельнею, завершено будівництво топкових з тепломережею, в ялтинських "Місхорі" і "Ай-Петрі" завершено будівництво водно-розважального комплексу та введено в дію поле сучасних вакуумних сонячних колекторів, у тому ж Моршині замінено зовнішні мережі теплопостачання, у санаторіях "Слов'янський" і "Ювілейний" (місто Слов'янськ) завершено будівництво двох котелень. Також будуються спортивно-розважальний центр з басейном в санаторії "Лазурний" (Бердянськ), плавальний басейн у санаторії "Хмільник".
Сучасний оздоровчий заклад також не можна уявити без кімнат підвищеної комфортності та типу "люкс". Упродовж року нам вдалося провести реконструкцію та капітальний ремонт спальних корпусів в 11 санаторіях - відремонтовано 1076 ліжко-місць. Нині проводяться капітальні ремонти спальних корпусів в одеській оздоровниці "Чорне море".
- Комфортні умови проживання, зрозуміло, веління часу. Але не тільки вони визначають успіх курортної справи. Адже вітчизняна галузь славиться на світовому рівні саме серйозною лікувальною складовою. Чи не здали ви тут позицій?
- Ми намагаємося їх утримувати. Якщо відверто, то, крім нас більше ніхто не зможе це зробити. Тільки така потужна система, як наша, здатна рухати курортну справу, бо підкріплює свою діяльність науковим забезпеченням, у тому числі й через співпрацю з профільними науково-дослідними інститутами.
Всі наші санаторно-курортні заклади мають ліцензії на право здійснення медичної практики та акредитовані на підставі сучасної лікувально-діагностичної бази, кваліфікованого медичного персоналу, використання новітніх лікувально-діагностичних методик, технологій. А це означає, що чимало з них працюють за програмами медичної реабілітації, коли хворому створюються всі умови для відновлення працездатності, він повертається до нормального життя.
Зокрема, йдеться про 118 реабілітаційних відділень для тих, хто переніс гострий інфаркт міокарда, інсульт, оперативні втручання, опіки різної важкості тощо. Перспективним напрямком в розвитку такої служби, на нашу думку, має бути санаторно-курортний етап реабілітації дорослих і дітей з онкологічною патологією. Цьогоріч такі відділення відкриті в санаторіях "Дніпровський", "Славутич", що на Дніпропетровщині, "Хорол" у Миргороді та в євпаторійському дитячому підлітковому санаторії "Таврида".
Загалом своє бачення майбутнього розвитку реабілітаційної мережі профспілкових оздоровниць ми виклали в проекті програми на 2009-2012 роки, який передбачає збільшення ліжкового фонду майже на 3,7 тис. місць та дасть змогу надавати реабілітаційну допомогу додатково ще 50 тисячам хворих.
Наші фахівці за дорученням Федерації профспілок України беруть участь у розробці концепції Загальнодержавної програми розвитку санаторно-курортної галузі та втіленню заходів щодо забезпечення державної підтримки санаторно-курортних закладів, у яких проходять реабілітацію та лікуються інваліди. Ухвалення таких програм створило б більш сприятливі умови для функціонування системи, можливо б, зменшило податковий тиск. Адже нині наші оздоровниці оподатковуються на рівні промислових підприємств, хоч фактично виконують функції закладів охорони здоров'я.
Загалом на нашій системі можна моделювати всі завдання держави щодо охорони здоров'я в сфері санаторно-курортного лікування, бо вона має чітку організаційну і методичну вертикаль. Ось чому важливо зберегти "Укпрофоздоровницю".
- Ви так кажете, наче хтось загрожує існуванню організації...
- Ви не помиляєтесь. Бо й донині багатьом спритникам не терпиться розтягти профспілкове, а отже народне майно, по своїх приватних кишенях. Щоб такі звинувачення не звучали голослівно, поясню докладніше. До статутного фонду ЗАТ "Укрпрофоздоровниця" включено все санаторно-курортне майно профспілок. Після проголошення незалежності Федерація профспілок України і Фонд соціального страхування ухвалили рішення про створення закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів. Цим політично важливим рішенням було врятовано власність від прихватизації, перепрофілювання тощо.
Ще 1997 року Вищий арбітражний суд виніс свій вердикт: акціонерне товариство створене відповідно до букви закону і будь-яким оспорюванням з боку організацій будь-якого рівня не підлягає. З часом, таке рішення ухвалив і Верховний Суд. Тому дивно, що це набридле питання постійно мусується. Мотив, на нашу думку, один: перепрофілювання. Нині в провадженні судів перебуває понад 100 судових справ, у яких ЗАТ "Укрпрофоздоровниця" виступає як позивач, відповідач або третя особа.
Але, мабуть, усіх наших кривдників перевершила обласна рада Закарпаття, яка винесла безпрецедентне рішення про передачу санаторіїв "Укрпрофоздоровниці": "Сонячне Закарпаття", "Карпати", "Синяк", "Квітка полонини", "Поляна", "Шаян", "Верховина" в комунальну власність, що, поза сумнівом, стало б першим кроком до їх подальшої приватизації. У відповідь ЗАТ "Укрпрофоздоровниця", Федерація профспілок України, Фонд соціального страхування звернулися до Верховної Ради, Кабінету Міністрів, Генеральної прокуратури з проханням покласти край подібним витівкам місцевих очільників. Тим часом на території цих санаторіїв ведеться самовільна забудова, порушуються межі охоронних зон, руйнуються родовища цінних мінеральних вод, як, наприклад, в урочищі Біласовиця (санаторій "Квітка полонини").
Слід зазначити, що ми вже набули досвіду боротьби за свої права. Тож незаможні громадяни й надалі матимуть змогу відпочивати в євпаторійському санаторії "Ударник", одеських - "Лермонтовський", "Затока", "Мирний". А також низці інших, які нам вдалося повернути в систему профспілкової власності.

- Едуарде Олексійовичу, але опоненти закидають вам, що "Укрпрофоздоровниця" теж продає об'єкти. Що ви на це скажете?
- Знаєте, щоб позбутися навіть непотрібного нам об'єкта, доводиться пройти через такий складний механізм узгоджень і пояснень на різних рівнях, що "протягти" якесь сумнівне рішення просто не вдасться. Ми справді створили прозору схему відчуження збиткових майнових комплексів, що не використовуються в основній діяльності товариства, а їхній продаж дає змогу зменшити витрати на утримання та збільшити обсяг обігових коштів. Судіть самі: спочатку питання відчуження об'єктів розглядаються на регіональному рівні обласними та галузевими осередками Федерації профспілок, приймаються відповідні рішення, котрі виносяться на розгляд майнових комісій, погоджуються і затверджуються Президією та Радою Федерації профспілок України і остаточно - загальними зборами акціонерів.
Але хай подібні заяви залишаються на совісті тих, хто їх проголошує. Бо проблем у системі профспілкового оздоровлення і без цього вистачає. Зокрема, нас непокоїть постійне зростання плати за користування земельними ділянками. Тільки за останні три роки ми сплатили податок на землю в розмірі майже 20 млн грн. А це, зрозуміло, призводить до зростання вартості путівки та зменшення обігових коштів. Тому ми плануємо звернутися до керівних органів країни з проханням включити до переліку спеціалізованих санаторіїв з реабілітації хворих, які звільняються від сплати земельного податку, санаторно-курортні заклади "Укрпрофоздоровниці".
Турбують нас і складнощі, з якими стикаються санаторії сезонного функціонування, що розташовані передусім у Автономній Республіці Крим. Не секрет, що їх заповнюваність на термін міжсезоння зменшується майже вдвічі, а чимало з них узагалі не працюють. То чи правомірно добивати їх у цей час ще й земельним податком?
Також на законодавчому рівні слід вирішити питання захисту родовищ природних лікувальних ресурсів від виснаження і забруднення та заборонити незаконну забудову територій зон санітарної охорони. До речі, свого часу за позовом Фонду держмайна моршинський профспілковий комплекс втратив право користувача джерела мінеральних вод. Нині воно в руках приватної структури, від примх якої, в тому числі й цінового характеру, повністю залежать тисячі і тисячі відпочивальників.
Це далеко не повний перелік тих проблем, з якими щодня має справу "Укрпрофоздоровниця" і які ми б хотіли донести до відома тих посадовців, які вболівають за здоров'я нації. Сподіваюся, в них буде час і бажання розглянути їх.
НАШЕ ДОСЬЄ

Закрите акціонерне товариство лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" об'єднує понад 80 лікувально-оздоровчих закладів у різних кліматичних регіонах країни. Щороку в санаторіях Великої Ялти і Алушти, Євпаторії, Сак, Приазов'я, Одеси, Миколаєва, Закарпаття, Прикарпаття, Моршина, Миргорода, Слов'янська, Хмільника, Дніпропетровська, Харкова, Києва і області лікуються, оздоровлюються та відпочивають понад 300 тисяч осіб. Популярні вони і серед іноземців. За рік санаторії "Укрпрофоздоровниця" відвідують майже 30 тисяч громадян з 50 країн світу.

06.02.2010
Наталя БОРОДЮК
Урядовий кур’єр