* * *
В Житомирській області новим брендом може стати ягідництво
* * *
Рамос тренеру Севильи: «Да здравствуют мужики с яйцами»
* * *
1917 року народився Ніколас Орешко —найстаріший живий кавалер Медалі Пошани(США) у 2011-2013 р, українець
* * *
Завод ім.Малишева спростував інформац.про розірвання контракту з Таїландом і готує передачу чергової партії«Оплотів»
* * *
знаєте тих дур, які ревнують хлопця до всього, шо рухається і нє? то я))))) якби могла, ревнувала б і до себе
* * *
Не бажаєш оглухнути - вдавай із себе глухого. © Кен Кізі. "Над зозулиним гніздів’ям"

IMF is right! Indeed!

07:46 09.11.2009

IMF is right! Indeed!

У неділю, 25 жовтня, ввечері МВФ доволі жорстко заявив про свою стурбованість (цитую по http://korrespondent.net/business/economics/1010506) «принятием в Верховной Раде закона о повышении минимальных социальных стандартов. 21 октября председатель миссии МВФ в Украине Джейла Пазарбазиолу заявила, что этот закон "серьезно усложнит выполнение государственного бюджета в Украине, а показатель дефицита бюджета значительно превысит 8%, что противоречит предыдущим договоренностям из МВФ". 20 октября Верховная Рада приняла в целом закон Об установлении прожиточного минимума и минимальной заработной платы. Премьер-министр Юлия Тимошенко призвала Президента Виктора Ющенко срочно ветировать этот документ.» (кінець цитати).

На превеликий жаль, Президент України Віктор Ющенко проігнорував цю думку головного кредитору України (МВФ) та із небаченою швидкістю підписав цей Закон.

Підтримуючи МВФ заявляю, що цим голосуванням наша Верховна Рада ще раз показала: ВР є тривіальним політичним шулером. Адже в державі грошей на підвищення соціальних стандартів немає. Їх немає сьогодні й не буде завтра.

Не варто ще раз називати всі розрахунки по цьому закону. Володимир Матвійчук, заступник міністра фінансів, навів їх. Йому  можна довіряти. Єдине, що я хочу сказати, що ці числа Мінфін рахував статично, не враховуючи очевидні ймовірні збурення злами тенденцій. По-іншому він і не міг зробити. Мінфін не є соціальним психіатром. Якою буде економічна динаміка, якщо буде реалізовуватися цей закон, ніхто не може сказати – важко прогнозувати поведінку мільйонів українців котрі не отримуватимуть, пенсії, пособії, зарплату. Я не виключаю, що ми повернемося, якщо не до 1993 року, коли ціни зросли в сто разів, то до 1995 року.

Не можна, навіть, зрозуміти, коли можна буде заробити ці гроші (ледь не 100 млрд. грн.) за умов нинішньої регуляторної політики, в першу чергу. Верховна Рада замість прийняття цілої низки (там їх десятки) антикризових законів щодо покращення умов ведення бізнесу (=умов заробляння грошей) вдається до прийняття Закону, за яким, підкреслюю, немає ніяких матеріальних обґрунтувань, немає джерел для реалізації цієї утопії.

Очевідним підтвердженням утопічності цього Закону є одночасне радикальне зниження всіх номінальних показників економіки. Всіх! Такого в  нас ніколи  не було. Ні-ко-ли! Наприклад:

1.   Відбулося небаченне скорочення, в першу чергу, інтегруючого монетарного показника – кількості грошей у обігу. За 9 міс. з початку року він впав на 46 млрд. грн., на 9%. Кількість грошей у обігу – це результат завершених виробничих циклів та створення відповідного національного продукту (або ВВП). Якщо номінально грошей все менше, і менше, то й національного продукту все менше, і менше. Звідки ж тоді узяти гроші на стомільярдне підвищення зарплат?;

2.   Впали, навіть, обсяги гривневої готівки, яка знаходиться за межами банківської системи – падіння минус 5,9 млрд. грн., на 4%. Унікальне явище для Україні;

3.   Жахливим темпом скоротилися депозити підприємств – на 26 млрд. грн, на 19,5%. Це означає що підприємства проїдають накопичені депозити, і тенденцій до стабілізації цих депозитів поки що немає;

4.   Так само можна сказати і про депозити фізичних осіб – минус 13 млрд. грн., на 6%;

5.   Роздрібний товарообіг у нас ніколи не знижувався, а зараз уже мінус 20% в номіналі, 9 місяців 2009 до відповідного періоду року 2008.

З огляду на жахливе падіння обсягів виробництва, абсолютно зрозуміло, що люди і система в цілому в основному просто (1) проїдають ті гроші, які знімаються з депозитів та витрачають на (2) створення запасів готівкової валюти – «зелена лихоманка» знов колотить Україну.

Щодо «зеленої лихоманки» спеціальний коментар: З початку року українці купили «зелених» на 7,2 млрд. більше, ніж продали. За рахунок емісійного доходу, котрий є в цій сумі, янки побудують 2 найсучасніших атомних авіаносця.

Але! Особливу небезпеку викликає стан платіжного балансу (Таблиця 1).

Таблиця 1.

Платіжний баланс - 9 місяців, млн. дол. США

2008

2009

Зведений баланс

6 255

-12 196

в т.ч.

   

…Рахунок поточних операцій (експорт-імпорт та інше).

-9 053

-1 008

…Рахунок операцій з капіталом та фінансових операцій (в основному зовнішні запозичення та іноземні інвестиції)

15 308

-11 188

Торік за 9 міс. Україна мала у цілому позитивний платіжний баланс (+6 255 млн. дол. США). Торік величезне негативне сальдо рахунку поточних операцій (-9 053) надійно компенсувалося притоком капіталів та кредитів (+15 308). Гроші люблять тишу – гроші йшли у відносно тиху Україну.

Цього року головним чином за рахунок швидкого (на 39 175 млн. дол. США) скорочення імпорту (Таблиця 2) вдалося суттєво скоротити дефіцит поточного рахунку (лишень -1 008, таблиця 1.). Однак, потужний відтік капіталів та кредитів перевершив цей позитив і ми отримали для нашої економіки величезний (-11 188) дефіцит рахунку операцій з капіталом та фінансових операцій (Таблиця 3).

Таблиця 2 

 Млн. дол. США

2008

2009

 Зміна

 Баланс товарів та послуг

-10 803

-1 657

9 146

 Експорт товарів та послуг

68 297

38 268

-30 029

 Імпорт товарів та послуг

-79 100

-39 925

39 175

Торік (таблиця 3) обнадійливе позитивне значення рахунку капіталі та фіноперацій (15 308) забезпечувалося, головним чином, зовнішніми запозиченнями, кредитами  та облігаціями (13 358). На другому місьці були прямі інвестиції (8 845).

За 9 міс. поточного року відбулися принципово й критично важливі зміни на цьому рахунку:

1.   Прямі інвестиції скоротилися на -5 509 млн. дол., до 3 336 млн. дол.;

2.   Кредити та облігації «потекли вспять» - розгорнувся відтік грошей в обсязі -7 575 млн. дол. Для нашої держави це шалені гроші.

Таблиця 3 

Платіжний баланс - 9 місяців млн. дол. США

2008 р.

2009 р.

  Зміна

 Рахунок операцій з капіталом та фінансових операцій

15 308

-11 188

-26 496

в т.ч.

 

 

 

   Прямі  інвестиції (сальдо) 

8 845

3 336

-5 509

   Кредити та облігації

13 358

-7 575

-20 933

   Інший капітал

-7 293

-6 948

345

Прошу звернути увагу: Негативне значення рахунку капіталу та фіноперацій (-11 188) майже дорівнює дефіциту платіжного балансу (-12 196). Тобто, якби була збережена політична тиша (як торік), то такого жахливого дефіциту платіжного балансу, ймовірно, не було б.

Читач напевно обуриться постійним згадуванням слова «жахливий» та його синонімів у цьому допису. Хочу запевнити: Емоцій тут обмаль! Автор дуже добре пам’ятає, що в СРСР однопорядковий дефіцит платіжного балансу, у 35 млрд. дол. США, сформувався у 1990 році. А вже наступного року Велика Імперія, «Союз нерушимый республик свободных…» розвалилася. Правда, СРСР не товаришував з МВФ…А ми – навпаки…

Не треба забувати чим забезпечується сьогоднішній поточний стан: Відносно спокійна ситуація в Києві, на Майдані людей нема, не громлять офіси, пенсіонери не штурмують Пенсійний фонд, нема голодних черг на вулицях. Все це в значні мірі забезпечується тим, що є кредити Міжнародного валютного фонду (однопорядкові із дефіцитом платіжного балансу), є фінансові поступки Росії і відповідна політика Національно банку, яка в останні місяці була направлена на серйозне оздоровлення банківської системи.

Тепер поставимо себе на місце Міжнародного валютного фонду. Він бачить, що українці отримують гроші, щоб тривіально їх проїсти. Поставте себе на місце будь-якого кредитора України. Які будуть їх дії? Ми можемо розраховувати на подальше добре ставлення Світового банку, Європейського банку реконструкції та розвитку? Ми можемо сподіватися на те, що росіяни також будуть до нас ставитися поблажливо? Коли вони побачать, що все тут іде до соціального хаосу… у росіян, до речі, армія вміє воювати… і в гірських умовах також.

Насамкінець: Економіка України продовжує зіщулюватися. Треба вживати негайних заходів щодо поліпшення регуляторного середовища й відкинути в бік популістськи ігрища.

Віктор ЛИСИЦЬКИЙ