* * *
В Житомирській області новим брендом може стати ягідництво
* * *
Рамос тренеру Севильи: «Да здравствуют мужики с яйцами»
* * *
1917 року народився Ніколас Орешко —найстаріший живий кавалер Медалі Пошани(США) у 2011-2013 р, українець
* * *
Завод ім.Малишева спростував інформац.про розірвання контракту з Таїландом і готує передачу чергової партії«Оплотів»
* * *
знаєте тих дур, які ревнують хлопця до всього, шо рухається і нє? то я))))) якби могла, ревнувала б і до себе
* * *
Не бажаєш оглухнути - вдавай із себе глухого. © Кен Кізі. "Над зозулиним гніздів’ям"

Гоголівкa2013

18:32 07.05.2013

Гоголівкa2013

 

"ГОГОЛІВКА" - дев'ять літер всього, а в цьому слові для Ніжина, Чернігівщини багато. Кінець двохтисячних подарував для письменницького й культурного загалу багатьох неординарних особистостей: поетів, художників Сіверського краю.

Та не було на Чернігівщині де і як показати це розмаїття творчого багатоголосся. Місто над Остром стало такими Атенами, куди з'їхалися, наче на Олімпіаду спортсмени, майстри Слова й авторської пісні, прозаїки й перекладачі.

І недаремно, бо Ніжин, як культурний центр Чернігівщини, здавна славився талантами.

Весною 2008 року літературно- мистецький фестиваль "Гоголівка" започаткував традицію збирати з усіх усюд творчу молодь України... А все розпочиналося майже легендарна, казкова…

 

- Олю, ти не забоялася заночувати в університеті? - спитала якось у своєї подруги одна дівчинка в іншої.

- Ні, Таню! А чому ти спитала?

- Та є ідея.

- То давай переночуємо.

Кажуть вахтери: вночі ходить привид. Цікаво перевірити... Дівчата того ж дня не пішли до гуртожитку, а лишилися. До восьмої години вечора опустіли коридори. Останні двері скрипуче рявкнули. Запанувала тиша. Юнки довго іцебетали між собою, читаючи власні вірші, поки не втомилися.

Уже й дрімота підходила до них, та вони все ж не здавалися. На мить задумалися, принишкли.

Та ось почули, що довколишню тишу старого корпусу перервало скрипіння половиць паркету.

- Хто б це міг бути? Може хтось прознав, що ми тут?

- Та, ні! Нікого ж не було між нами. Чи може Вадимович повернувся?

- Декан? Навряд! Скрипіння половиць в коридорі посилилося. Зиркнули в дверну щілину, й побачили, що повз їхні двері пройшов довжелезний молодий чоловік, одягнений в костюм початку-середини XIX століття. Силует здався знайомим.

- Гоголь... - прошепотіли здивовано-злякано дівчата в один голос. Луна додала "...івка". Великий майстер зник, тільки й лишилася "Гоголівка".

Гоголівка, щоб то воно значило? - спитала Таня.

- У нас була ідея з тобою провести літературний фестиваль. Сам Микола Васильович нам підказав назву його. ..

Така легенда народилася у стінах гоголівського корпусу Ніжинського державного університету. Як там не було, але Тетяна-Марія Литвинюк й Ольга Роляк започаткували в Ніжині "Гоголівку", літературно-мистецький фестиваль…

 З  самого початку заснування фестивалю "Гоголівка" "Літературний Чернігів" не писав. І це не вина часопису.

За п'ять років спливло багато. Перші три роки "Гоголівка" відбувалася на базі Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя. Підтримали мистецький захід деканат філологічного факультету на чолі з письменником і журналістом Олександром Забарним, ректор університету Олександр Бойко. Гостями за ці п'ять років проведення були поети й прозаїки, фотомайстри та ілюстратори з різних куточків держави, близького зарубіжжя.  Минулого  ювілейного року фестиваль "Гоголівка" був ініціатором видання "Казкарів нашого міста". Укладачами цього збірника стали член НСПУ, редактор дитячого журналу "Крилаті" Тетяна Винник та Ольга Роляк. Книга ілюстрована роботами  юних художників міста Ніжина.  

Цьогорічний  фестиваль відзначився тим, що ідея проведення була підхоплена новою командою у складі молодих поетес Вікторії Кривенко, Дарки Москаленко, Катрусі Сафригіної, Мирослави Годунок, прозаїка-казкаря  Михайла Ломоносова, фотомайстра Юлії Броварчук.  Відбулося перезавантаження.

Одним з визначних гостей цьогорічного фесту в Ніжині став ніжинець лауреат Шевченківської премії 2013 року Леонід Горлач. Майстер презентував свою творчість та збірку «Знак розбитого ярма», яка була відзначена високою нагородою. Дана збірка є виявом мистецького виступу проти існуючого зла, якого не позбулася і влада, і суспільство в цілому  ось уже понад двадцять років. За слова критиків "Знак розбитого ярма" настільки суперечать системі цінностей нинішньої влади, що, можна сказати, гуманітарно її підривають…" В той же час, коли стало відомим ім'я цьогорічного лауреата Юрій Винничук досить критично поставився до збірки Горлача -  "…в Горлача інша думка: «традиційна українська поетика, базована на народнопісенній традиції, найефективніша, хоча й найважча». А от «гра у втаємничення, важкі стилістичні конструкції, які не зачіпають ні мозок, ні душу» – не те. Тобто нема в Україні місця для Еліота, Сен-Жон Перса, Мілоша або Шимборської…" Леонід Никифорович  у своєму виступі пригадав молоді роки.

Зовсім інша поезія у Олега Короташа – поета-метафізика. "Якщо сьогодні в Україні існує дійсно інша література, то це - творчість Олега Короташа..." Василь Герасим’юк. І це сказано влучно. На фестивалі його збірка творів "Поет без імперії" була досить широко презентована, а примірники книги  розійшлися блискавично.  

Мирослав Лазарук поет з Буковини, з українського Парижу. Він давно вже хотів побувати в Ніжині, познайомитися з творчими людьми Чернігівщини і Ніжина зокрема, бо мав дружні стосунки з нині покійним українським поетом Леонідом Талалаєм. Мирослав Ярославович на "Гоголівці" презентував громадсько-політичний, літературно-мистецький часопис "Буковинський журнал", перший номер, якого ще вийшов ще на зорі незалежності у 1991 році. На сторінках "буковинця" можна часто побачити й наших чернігівців, ніжинців, зокрема Тетяну Винник. А ще розказав про очолюваний ним музей Володимира Івасюка.

Поет живе навіть після смерті, якщо його твори читають. Творчість Петра Скунця п'єсою "Я знаю" презентував заслужений діяч мистецтв України, режисер поетичного театру "Мушля" Сергій Архипчук. Поява в Україні театру поезії "Мушля" є подією неординарною. Сергій Володимирович співпрацює як з професійними акторами, так і з аматорами.  В наш час це особливо, бо на сценах і в кінотеатрах запанували естетичний  та моральний несмак. От уже другий рік поспіль виступи театр "Мушля" стали окрасою "Гоголівки". Минулого року Сергій Архипчук презентував виставу "Чоколівка. Мандри Амура", побудовану  на основі поезій Аттили Могильного.  Під час дійства  зала музичної школи завмерла, щоб чути гру акторів  Аліни Костюкової та Оксани Рибась (музичний супровід – Ярослав Джусь) і відчути присутність автора поезії закарпатця лауреата Шевченківської премії Петра Скунця.

"Дівчина з очима жінки,

Вдихає ввечері нічне повітря,

Блукає там, де зорі прямо на будинках,

Ще не розлякані осіннім вітром… "

Ці рядки зі збірки віршів "Про що мовчить осінь", яку презентував на фестивалі Андрій Тіток. Це його дебютна збірка, в якій переважають  мотиви інтимної лірики. З під його пера почали виходити вірші українською мовою нещодавно, коли Верховна Рада України прийняла мовний закон. Поетична збірка двомовна.

Анну Малігон знають в багатьох містах України. Ніжин  для неї рідний, хоч народилася в Конотопі і уже довгий час живе й працює в Києві секретарем Національної Спілки письменників України. Анна презентувала  уже не першу збірку своїх творів. Цього разу – "Покинутим кораблям".

Віктор Божок – поет, публіцист, прозаїк з Корюківки, володар звання "Зірка української журналістики", лауреат міжнародного конкурсу "Гранослов", автор поетичних збірок "Невмирущі громи", "Світання дзвонів", "Квітування грози", автор гостросюжетних романів "Архіпелаг Джейнлаг", "Мічений рейс" .  В творах порушуються теми моральності, відданості Батьківщині, чоловічої дружби. Творчість Віктора Божка пов'язана з північною Чернігівщиною.

Невід'ємною частиною фестивалю стали виступи українських музик. Гурти "Вперше чую", "Обсерваторія", "Східні візерунки" з Києва, "VOICE of MIND" дует Ольги та Леоніда Бивалькевичів, бард Олександр Доценко з Дніпропетровська та  інші прикрасили "Гоголівку" не тільки поетичним словом, а й піснею.

В рамках фестивалю провадилися конкурс ілюстраторів та фотоконкурс. Усі два дні працювала виставки хенд-мейдерів, на якій умільці презентували свої роботи: Ірина Козлова з Конотопу – ляльки-мотанки, а Петро Нечипоренко вироби із сірників та багато інших.

Другого фестивального дня зала музичної школи була переповнена юними талантами Чернігівщини. В рамках "Гоголівки" провадився "Дитячий простір", маленький фестиваль у фестивалі. Учасники його мали змогу декламувати власні вірші, послухати казки вже досвідчених письменників, поспілкуватися з молоддю, яка перемагає в міжнародних та вітчизняних літературно-мистецьких конкурсах. Під час нагородження переможців конкурсу ілюстраторів вихованці школи мистецтв розповіли, як працюють над образами, що їх надихає на створення сюжетів. Вони відповідали на численні запитання маленьких глядачів, які брали участь у "Дитячому просторі"

"Гоголівка" продовжуватиме в майбутньому жити й надихати усіх, кому не байдуже поетичне слово й Україна. "Гоголівка" – це ,насамперед, єдність. Єдність сили творчого натхнення і нестримних молодих сердець. Так воно є, і так буде.

 

Віктор Татарин, письменник,

Співорганізатор фестивалю "Гоголівка-

перезавантаження" 2013 року

 


        Сонячними квітневими днями у Ніжині, що на Чернігівщині, відшуміла вщент наповнена життєвими барвами,, шоста по рахунку, «Гоголівка». Літературно-мистецький фестиваль, який вже став традиційним і надбав собі шанувальників, як в Ніжині, так і за його межами.

Цього року фест офіційно називається «Гоголівка перезавантаження». Адже й справді відбулося масштабне перезавантаження, зокрема в оргкомітеті, який поповнився молодими, творчими і небайдужими людьми.

Почалося все яскравим ранком 19 квітня. Коли до музичної школи, де цього річ відбувався фестиваль, один за одним почали прибувати учасники та гості «Гоголівки». Всього для участі зареєструвалися близько ста творчих людей з різних куточків України. Серед них, не тільки молодь, а й уже досвідчені та відомі широкому загалові постаті. Зокрема,  шевченківський лауреат Леонід Горлач, поети Олег Короташ, Анна Малігон, яка завітала на фест разом зі своєю кицькою Мартою, Вік Коврей, Андрій

Тіток, поет-бард Кирило Курінний, письменники Віктор Божок і Мирослав Лазарук, дует Ольги та Леоніда Бивалькевичів, музикант Ярослав Джусь. Не оминув цьогорічну «Гоголівку» і постійний її гість та натхненник, режисер Роман Архипчук, разом зі своїм театром «Мушля», який підготував для фесту виставу «Знаю я».

Позитивна творчість в усіх її проявах панувала на фестивалі. Не залишали байдужими нікого вироби хендмейдерів, барвисті творіння ілюстраторів та життя змальоване на фотографіях, що виставлялися у рамках фотоконкурсу. Заряджали присутніх, немов батарейки, презентації та читання, виступи бардів і жваві дискусії.

Залишили слід у душі, палкі читання поетів-початківців - «Молода Евтерпа» та вечір інтимної лірики, що романтично пройшов у Графському парку.

Наступного фестивального дня, всі гості та учасники ще спали коли почалася розважально-талановита частина для дітей «Дитячий простір». Дітвора міста та району зібралася у залі щоб вразити всіх своїми талантами і своєю любов'ю до творчості.

Наповнив душу весняно-мелодичними мотивами київський гурт «Обсерваторія», який влаштував на подвір'ї музичної школи запальний міні-концерт.

 На високому професійному рівні пройшла вистава, яку підготували вихованці театральної студії  НДУ ім.. Гоголя, за твором А. Чехова «Освідчення». За нею слідували читання біля старого корпусу  Гоголевого вишу.

«Гоголівка-перезавантаження», подарувала усім море нових емоцій, знайомств та спілкування. І вкотре підтвердила, що регіональна культура теж розвивається.

Михайло ЛОМОНОСОВ