Літературний форум
ПОЗИЦІЯ

Зиновій Шкутяк: проблеми створює Конституція.

10:19 22.03.2009

Зиновій Шкутяк: проблеми створює Конституція.

Народний депутат України від блоку НУ-НС, член "Нашої України" Зиновій Шкутяк підтверджує: в даний момент продовжуються посилені консультації - і з приводу підтримки кандидатури нового голови Верховної Ради, і з приводу можливих внутрішньо парламентських об'єднань. Мається на увазі перспектива створення нової коаліції депутатської більшості.

"Моя точка зору: голову Верховної Ради цього тижня таки буде обрано. Що ж до коаліції, то тут все набагато складніше. Тут мені дійсно важко щось конкретне сказати. Чесно кажучи, я маю сумніви, що така коаліція буде створена", - заявив парламентарій в інтерв'ю "ІнтерМедіа консалтинг".

- Говорять про трьох найбільш вірогідних кандидатів на посаду спікера - Олександра Лавриновича, Володимира Литвина та Івана Плюща. На Ваш погляд, у кого з них більше шансів?

- Якщо говорити про мою особисту точку зору (і, за великим рахунком, точку зору "Нашої України"), то, звичайно ж, ми думаємо, що більше всього шансів у Плюща. Хоча й у Володимира Михайловича є всі шанси, і у Олександра Володимировича також. Тому мені важко щось конкретне зараз говорити в цьому плані. Хоча я висловив вам свою особисту точку зору, що найбільша вірогідність очолити парламент все-таки у Івана Степановича.

- Чому, на Ваш погляд, у попереднього спікера - Арсенія Яценюка - так і не вийшло стати головою ВСІЄЇ Верховної Ради?

- Я думаю, що стати головою, як ви сказали, ВСІЄЇ Верховної Ради - практично нереальна річ. Нереальна в розумінні, скажімо так, організації парламентської роботи так, щоб різні фракції майже одноголосно підтримували ту або іншу законодавчу ініціативу. Я думаю, що дуже складно взагалі кому-небудь було б це зробити.

Але тут має місце ще одна ситуація, яка, на мій погляд, була ключовою у відставці Арсенія Яценюка: 2 вересня, коли була ліквідована коаліція, зі становищем голови Верховної Ради все вже стало зрозуміло. Ну, ви самі розумієте, немає коаліції - відповідно, сиплються й кадрові призначення, які робила ця коаліція.

- Які все ж таки перспективи створення нової коаліції? Чи бачить у ній своє місце блок НУ-НС?

- Говорити про контури нової коаліції, повторю, досить важко. Перш за все тому, що у нас була позиція: ми не створюватимемо коаліцію з Партією регіонів. Я думаю, що велика частина нашого блоку так і залишається з цією думкою. З іншого боку, з БЮТ ми вже були в коаліції і, скажімо так, якихось зрозумілих пояснень з боку БЮТ ми так і не отримали з приводу того, чому 2 вересня вони голосували так, як голосували. Навіть той факт, що потім вони від цього голосування якоюсь мірою і в якійсь частині відмовилися, все одно не може служити доказом, що такого більше ніколи не повториться. Тому вірогідність того, що "Наша Україна" буде учасником коаліції, досить невелика, на мій погляд.

- Тобто велика вірогідність, що ви будете в опозиції?

- Так, в опозиції. Або ж у парламенті не буде створено коаліції взагалі. Але якщо і буде коаліція, то більше всього шансів на те, що ми будемо в опозиції.

- Ви готові до опозиційності?

- Особисто я абсолютно готовий до того, щоб бути в опозиції.

- Що у Вас удома, в Івано-Франківську, говорять Ваші знайомі, соратники, прості городяни про те, що відбувається в центрі?

- Ну, враховуючи й економічну ситуацію, і все інше, можна сказати однозначно: люди стривожені. Вони не задоволені такою ситуацією.

У парламенті ми повинні працювати над розв'язанням, у першу чергу, економічних питань. Оскільки вони зараз найбільш актуальні і найбільш проблемні. Водночас думаю, що повне вирішення економічних питань може бути тільки тоді, коли вирішуватимуться й питання політичні. Як вони вирішуватимуться? Знову ж таки сьогодні говорити досить складно. Але все-таки вірогідність дострокових виборів дуже висока, на мою думку.

- Ви особисто "за" дострокові вибори?

- Я сьогодні проти дострокових виборів. Верховній Раді украй необхідно прийняти економічні закони. Але, ще раз повторю, я думаю, що повністю вирішити економічні питання не вдасться без вирішення питань політичних.

Швидше за все, дострокові вибори відбудуться навесні наступного року. І, розумієте, тут вже немає значення, "за" я чи "проти" цих виборів. Тут має значення рішення Президента. Все в руках Президента, якщо не буде створено нову парламентську коаліцію. Оскільки саме Президент, згідно з Конституцією, ухвалює такі рішення.

- Як Ви ставитеся до створення Блоку Віктора Ющенка?

- Я до цього дуже позитивно ставлюся. Думаю, у цього блоку є перспективи.

- Попри те, що сьогодні у Президента рейтинг довіри - 4%?

- У першу чергу, я чудово розумію, що таке сьогоднішні рейтинги. Я в житті багато усіляких рейтингів бачив і знаю, як вони робляться...

Я можу вам сказати тільки одне: особисто я сьогодні не бачу такого рівня іншого політика як Ющенко, здатного вирішувати проблеми України.

- Ви підтримуєте думку лідера фракції блоку НУ-НС В'ячеслава Кириленка, що було б доцільно повернутися до змішаної виборчої системи?

- Це очевидно. Нинішня система повинна бути змінена. Вона абсолютно дискредитована. Вона показала, що абсолютно не підходить Україні. Тому на місцевому рівні ми повинні повернутися до змішаної системи виборів, а на державному рівні повинні застосовувати ту систему, яка є сьогодні, але тільки з так званими "відкритими списками".

- Що мається на увазі під "відкритими списками"?

- Я маю на увазі те, що окремі партії йдуть по областях і окрема людина висувається по певній області. Там за цього політика також проходить голосування. При цьому якщо він набирає в певній області більше голосів, ніж інша людина, що стоїть навіть вище у списку, то проходить він, а не той, хто вище у списку. Таким чином, люди, голосуючи за певну політичну силу, ще голосують від цієї політичної сили і за конкретних людей, яких вони знають і яких хочуть підтримати.

Я думаю, що це якраз те, що зараз потрібно Україні. Провести це в дію, звичайно ж, дуже непросто. І це всім зрозуміло.

- Чому зрозуміло?

- Тому, що велика кількість депутатів, які зараз знаходяться в парламенті, чудово розуміють, що за них ніхто не голосуватиме! Ось вони й бояться такої системи. Але іншого виходу у нас немає, оскільки нинішня система створює чималі проблеми.

- А що ще створює проблеми?

- Це Конституція, писана на коліні й прийнята у 2004 році. І друге, я про це вже сказав, - виборче законодавство.

- Коли парламент зможе реально розпочати розгляд так званого "антикризового пакету №2"?

- Після обрання голови Верховної Ради. Після цього одразу і розпочне. Голову Верховної Ради обере якась ситуативна більшість. Ця ситуативна більшість почне приймати й інші закони. А потім і інші почнуть приєднуватися до цього процесу.

- Якщо дострокові вибори таки відбудуться, чи доцільно виборцям проголосувати за нові політичні сили, ніж за ті, які сьогодні вже в парламенті присутні? Адже, на думку багатьох, нинішні парламентські політ сили себе вже достатньо дискредитували...

- Перш за все, ми з вами повинні бути реалістами і розуміти, що якихось особливих крайнощів не буде. За великим рахунком, вибори для того й існують, щоб мінялося політичне представництво у парламенті. Мінялося або в кількісному, або в якісному вигляді. Вибори для цього й існують, щоб до парламенту приходили нові партії. Я вважаю, що якщо так відбуватиметься, то від цього будуть тільки позитиви. Водночас, у кожної партії, яка сьогодні в парламенті, є свій постійний електорат. Він у будь-якому випадку голосуватиме за свою партію.

- Вибори президента зможуть стати "початком кінця" політичної кризи в Україні?

- Хотів би сказати що, на мій погляд, ми дещо перебільшуємо роль тієї чи іншої особи. Оскільки у нас мають місце, в першу чергу, об'єктивні причини того, що сьогодні відбувається в країні. Головна причина, я про це вже говорив вище, - Конституція. Вона містить безліч нестиковок, що призводить до того, що кожен цю Конституцію читає по-своєму. До того ж у нас сьогодні досить складна ситуація в суспільстві. Ми тільки розвиваємо нашу демократію, і сподіватися на те, що в один якийсь прекрасний момент ми станемо ідеальними людьми, почнемо ідеально жити і працювати, - не доводиться. Так не буде. Нам ще доведеться складний шлях пройти, щоб багато чого зрозуміти і освоїти і щоб демократія працювала на суспільство і на кожну людину. На жаль, поки що вона іноді працює проти суспільства.

- Та все ж, про вибори президента...

- Звичайно, багато чого залежить від президентських виборів, які відбудуться, я так розумію, в січні 2010 року. Але перед нами зараз - комплекс питань. Тому не можна сказати, що відбудеться якась одна політична подія і все одразу стане добре.

Інтерв'ю "ІнтерМедіа консалтинг"

Автор: Сергій Дойко

http://www.nuns.com.ua/news/5329/