Літературний форум
МУЗИКА

ПАВЛО ЛИСИЙ ЗІГРАВ КОНЦЕРТ ФЕДОРА ЯКИМЕНКА

14:29 29.11.2016

ПАВЛО ЛИСИЙ ЗІГРАВ КОНЦЕРТ ФЕДОРА ЯКИМЕНКА

Завжди хочеться сказати добре слово людині, яка збагачує нашу духовність, примножує її своєю невтомною працею та Богом дарованим талантом. Це зокрема стосується молодого виконавця Павла Лисого, асистента-стажиста кафедри спеціального фортепіано Національної музичної академії України ім.. П.І.Чайковського. Учасники Літературного форуму мали прекрасну нагоду вже двічі слухати чудову українську музику у виконанні маестро безпосередньо в приміщенні меморіального музею Миколи Лисенка, де відбуваються засідання Форуму. А 12 листопада на запрошення музиканта група літфорумців побувала на чудовому музичному дійстві в рамках науково-мистецького проекту "Доля митця в реаліях культурно-історичних процесів першої половини ХХ сторіччя". Згадали творчість українського композитора Федора Якименка. Павло цього разу виконував музику, народжену понад сторіччя тому, присвятивши до цього вивченню і відродженню творчої спадщини напівзабутого земляка понад рік. В двох відділах концерту прозвучали “Фантазія”, написана в Парижі в 1905 р., 12 п’єс, створених в 1906 р. В Женеві, соната-фантазія, написана в 1913 р. в Москві та три п’єси на українські теми, народжені композитором 1925 року в Празі. А минулої суботи, 26 листопада, в музеї М. Лисенка талановитий піаніст потішив своїх друзів чудовим виконанням двох пісень без слів, одну з яких Микола Лисенко присвятив своїй дружині, а іншу – письменнику Івану Нечуй-Левицькому. Бажаємо молодому українському музиканту Павлу Лисому щедрого доробку в обраній царині, творчої наснаги і повні зали вдячних шанувальників вітчизняної музики

        Федір Степанович Якименко (1876–1945) належить до знакових постатей української музичної культури. Учень М.Балакірєва, М.Римського-Корсакова та А.Лядова, Ф.Якименко був одним із тих, хто підніс своєю творчістю українську музику на якісно новий рівень. Діяльність Федора Якименка, старшого брата Якова Степового, донедавна залишалася маловідомою. Композитор, піаніст, диригент, автор численних творів різних жанрів, теоретик, професор кращих вищих навчальних закладів Петербурга, Праги, Парижа, він був багатогранною мистецькою постаттю. Його талант, інтелект, глибока фахова освіченість високо цінувалися сучасниками.
        Федір Якименко народився 1876 року неподалік Харкова. Десятирічним хлопчиком був відібраний до придворної капели в Петербурзі. Навчався грі на фортепіано у М.Балакірєва, закінчив Петербурзьку консерваторію по класу композиції М.Римського-Корсакова і А.Лядова. Тривалий час працює у Тифлісі, Харкові, пізніше у Празі обіймає посаду декана музично-педагогічного факультету в Інституті імені М.Драгоманова. Крім педагогічної та публіцистичної діяльності виступав як піаніст-концертант і диригент хору. З 1926 року переїхав до Франції (Ніцца, Париж), де і помер 1945 року.

        Перу композитора належить близько 1000 музичних творів: симфонії і симфонічні поеми, романси й опери, камерна і хорова музика, а також інструментальні твори (для фортепіано, струнних, духових). При всій розмаїтості жанрів чільне місце в доробку Ф. Якименка займають твори для фортепіано – і за багатством змісту, і за кількістю створеного. Об'єднані в цикли, вони тісно пов'язані з програмністю.

до 140-річчя з дня народження

В рамках науково-мистецького проекту
«Доля митця в реаліях культурно-історичних процесів першої половини ХХ сторіччя»
--------------------------------------------------------------------------------------------

Федір ЯКИМЕНКО
Théodore AKIMENKO

 

РОЗПОВІДІ МРІЙЛИВОЇ ДУШІ
RECITS D’UNE AME REVEUSE

--------------------------------------------------------------------------------------

ПРОГРАМА КОНЦЕРТУ
12 ЛИСТОПАДА 2016 РОКУ

1 відділ

Фантазія тв. 26bis (1905, Париж);   

Уранія. Муза небес / Uranie. La Muse du Ciel.
Фантастичні ескізи, тв.25 (1904);
          І. Andantino, con sublimita
         II. Larghetto capricciosamente
         III. Andante sostenuto
         IV. Allegro ma non troppo

Розповіді мрійливої душі / Récits d’une âme rêveuse.  Дванадцять п’єс, тв. 39 (1906, Женева)

          1.  На березі озера / Au bord du lac;
         2.  Сільський пейзаж /
Paysage rustique;
         3.  Танець феї /
Dance de la fée;
         4.  Сутінки
[Етюд] / Le crépuscule [Etude];
         5.  Весна у лісі /
Le printemps dans la forêt;
         6.  На воді /
Sur l’eau;
         7.  Відлуння минулого /
Echo du passé;
         8.  Грайливі хвилі /
Les vagues joyeuses;
         9.  Стомлений пілігрим /
Un pélerin las;
         10. На свіжому повітрі /
En plein air;
         11. Голос долі /
La voix de la destinée;
         12. Садок спить /
Le jardin endormi.

 

 

***

2 відділ

Соната-фантазія №2, тв.60 (1913, Москва)
         І. Andante. Allegro molto
         II. Larghetto

Три п’єси на українські теми (1925, Прага)
        
1. Ніжна ідилія / Tendre Idylle;
        
2. Біля колиски / Près du Berceau;
        
3. Святковий спів / Chant de Fête.

 

***

 

Виконує Павло ЛИСИЙ – асистент-стажист кафедри спеціального фортепіано №1

Творчий керівник – Алла КАЩЕНКО,
заслужена артистка України, професор

Вступне слово – Олена ТАРАНЧЕНКО,
кандидат мистецтвознавства, професор