Літературний форум
СВІТ

"...Питання газових угод України і РФ - це питання державної безпеки.."

18:31 24.09.2011

 

Нещодавно, ранком в середу 7 вересня   Інституті дослідження проблем управління імені Горшеніна відбувся круглий стіл на тему «Україна і Росія на порозі нового газового конфлікту?», В ході якого запрошені експерти обговорили майбутнє українсько-російських відносин у контексті газового питання.

 До вище названих експертів належали такі рупори української політики як , - народний депутат від БЮТ - С.Соболєв ; народний депутат від ПР-  В. Олійник , крім того мали можливість висловити свою позицію - експерт з енергетичних питань -  О. Нарбут,  керівник групи економічної політики Посольства РФ - О.Урін та  заступник гендиректора Російського енергетичного агентства ЛЕОНІД ГРИГОР'ЄВ, який розпочав на првах гостях діалог в режимі Skype . На його думку   реорганізація «Нафтогазу» не призведе до розірвання газових контрактів. «Наступник НАК« Нафтогаз Україна »виконуватиме газові контракти з Росією у повному обсязі», - сказав він. Експерт також скептично оцінив перспективи судової тяганини. «Арбітраж перспектив не дає ... «Газпром» виграє у польських судах з транзиту через польську територію. Юристи у «Газпрому» сильні », - резюмував він. Леонід Григор'єв підкреслив, що Україна купує газ за цінами меншим, ніж Німеччина. «Високі ціни з'являються через моментів, закладених в контракт. У нього стартова ціна була закладена дуже висока. Ціна для Україні реально на $ 50-60 нижче, ніж для Німеччини. Завжди так буде, тому що формула однакова, але стартова ціна різна, плюс знижка », - зазначив експерт. Витоки  ж невдоволення Українських урядників він порадив шукати серед бюджетна - фінансових проблемах країни.

На думку незалежного експерта з енергетичних питань, що взяв згодом слово -  Олександра Нарбута, реорганізація НАК «Нафтогаз Україна» повинна проводитися не заради скасування «газових контрактів», а для створення нових умов на ринку. «Нафтогаз» не повинен ліквідуватися заради розірвання контрактів », - заявив експерт. Він вважає, що такі умови повинні забезпечити вільний доступ до ринку не тільки для «Газпрому», а й для інших суб'єктів. Нажаль профільність, імена і їх представників, цих "інших кампаній" ні Нарбут , ні інші поважні учасники круглого столу не назвали чи обережного оминали тему, лише в одному випадку опозиційний політик Сергій Соболєв на запитання ІА "НАЦІЯ" про майбутні дії влади до подачі позову в арбітраж, ревно  попросив журналістів бути уважними адже ПР в свою чергу намагатиметься після реогранізації "НАФТОГАЗУ" завести на ринок вже знаного посередника РосУкрЕнерго чи його дітища що  буде по іншому називатися але мати свого "шефа" - групу самого олігарха Фірташа.

Крім того О.Нарбут звернув увагу медіа, що останнім часом РФ актуалізували свою активність в інформаційному просторі, аби донести до очільників країн євро спільноти про прогнозовані ризики від  транзиту газу українською ГТС.Ці кроки на думку втчизняного експерта не стимулюють до компромісного взаєморозуміння.

Народний депутат від Партії регіонів ВОЛОДИМИР ОЛІЙНИК припускає, що результатом звернення Україні в Стокгольмський арбітраж для перегляду газових контрактів з Росією може стати збереження діючої ціни на паливо. «Суд скасує угоди, але що потім? Яка буде ціна? Може бути і така, як зараз », - припустив депутат. При цьому він додав, що суд може скасувати умови поставок газу, які в даний час не задовольняють Україна.

Володимир Олійник вважає, що положення Україні посилюють норми договору, що забороняють реекспорт надлишкового об'єму газу з урахуванням того, що в угодах діє так званий принцип «бери або плати», коли Україна зобов'язана сплатити передбачений в угодах обсяг газу, навіть якщо його не споживає. Парламентарій вважає, що судовий розгляд у справі газових контрактів з Росією може мати перспективу. «Суд ще не вивчав договір. Договору передбачають рівні права та обов'язки, а не кабальні умови », - сказав депутат.

Перспектив розриву газових угод з Росією не існує, вважає народний депутат від БЮТ СЕРГІЙ СОБОЛЄВ. На його думку, єдиною альтернативою діючими контрактами може бути тільки укладання нових договорів на взаємовигідних умовах. «Єдина перспектива в переговорах з Росією - це підписання контракту, вигідного двом державам, як це було в 2009 році (підписані Юлією Тимошенко - ред.), Коли не було здачі ні п'яді землі», - сказав він.

Перший секретар посольства Німеччини в Україну ТАНЯ БАЙЄР вважає, що газові контракти не можна скасувати через вироку Тимошенко. На думку дипломата, винесення обвинувального вироку екс-прем'єру Юлії Тимошенко у справі про газові контракти може служити підставою для звернення до міжнародного арбітражу, але шанси розірвання договорів у такому випадку будуть малоймовірними. «Немає перспектив винесення рішення на користь Україні (у такому випадку - ред.)», - Сказала вона.

Таня Байєр також скептично оцінила можливості перегляду угод на підставі реорганізації «Нафтогазу» і фактів порушення внутрішнього законодавства Україна. Єдиною можливістю, яка може бути підставою для перегляду угоди, на її думку, є коли ціна на газ для країни неринковою ціні на європейському ринку. Це є п.4.4 міждержавної угоди про купівлю -продаж газу від 2009 року - заявила пані дипломат, але ні вона ні дипломат Урін(РФ) не змогли назвати ту різницю яка б засвідчувала , цю не ринковість цін. Дипломат також заявила, що в ЄС виключають можливість повторення «газової війни» між Україною і Росією. За її словами, в ЄС вважають, що сторони повинні дотримуватися умов контракту і діяти у правовому полі.

Думку колеги підтримує і радник, керівник групи економічної співпраці посольства РФ в Україну ОЛЕКСІЙ УРІН. Він заявив, що російська сторона не бачить підстав для перегляду, розірвання газових угод, а також для «газової війни». «Немає ніяких підстав. Російська сторона повністю виконує умови договору. Є невдоволення покупців високою ціною, але підстав для перегляду договору немає. Є договір, що діє до 2019 року. Нажаль українська сторона не сприйняла пропозицій російського партнера , щодо можливостей зниження ціни, тому немає предмету для переговорів на тематику перегляду угоди », - сказав дипломат.

Олексій Урін також зазначив, що через промислового зростання в Україну в найближчі роки споживання газу може зрости до 35 млрд. куб. м щорічно, що перевищує обсяг, передбачений угодами (близько 33 млрд. куб. м).

Як співробітник посольства РФ Олексій Урін використав і кілька дипломатичних реверансів аби засвідчити міцні позиції РФ  з теми газових закупівель, такими тезами є, те що ліквідація НАК "Нафтогаз" не призведе до зменшення поставок газу, Україна вимушена купувати газ , і звичайно теза, яка напевно адресована кримським виборцям ПР, про те що якщо угода 2009 року буде визнана не дійсною "Харківські угоди 2010-го" будуть теж анулюється, а значить ЧФ РФ стоятиме в АРК Крим до 2017 року, Україна позбавить від 4 млрд. доларів заощаджень від "100 доларової знижки" і "об рекет" себе на важкі переговори.

На завершення заходу віце-президент Gorshenin Group ОЛЕКСІЙ ЛЕЩЕНКО запропонував розглянути україно-російські газові відносини з точки зору взаємозалежності. «Згідно з даними самого« Газпрому », в 2010 році в Європу було експортовано 139 млрд. куб. м газу. Також за даними держмонополії, середня ціна газу для європейських держав була на рівні 306 доларів за 1000 м3. У тому ж 2010 році (з березня 2010 по лютий 2011 року) Україна імпортувала близько 37 млрд. куб. м газу з Росії, і НАК «Нафтогаз України» перерахував РАВ 10,825 млрд. доларів за імпортований газ », - повідомив експерт.

Таким чином, за словами Олексія Лещенко, України споживає трохи менше чверті (21%) всього експортованого «Газпромом» природного палива. «Частка Україні в експортній виручці« Газпрому »згідно з відкритими джерелами складає 25,4%. Отже, коректно говорити про взаємну залежність у газових відносинах між Україною і Росією », - підсумував експерт.

Що стосується журналістських запитань то у випадку питання колеги із телеканалу СТБ то  показово бубнінням під ніс і дивацтва міміки продемонстрували  представники опозиції , ПР та дипломат із посольства РФ заявивши в унісон , що їм не відомі випадки розв'язку газових суперечностей на кшталт нещодавніших протиріч Газпрому і Болгарії, яка тривалий час теж виконувала газову угоду, але після зміни уряду, подали позов до Арбітражного суду і вигравши який , підписали вже вигідніший контракт на поставку до цієї країни російського газу, тож це лише на нашу думку є невеликим підтвердження авторського суб'єктивного судження проте що Росія розуміючі цінність своєї позиції на газову ринку ЄС і високу вагу авторитетності там, опікується "чистотою свого і гідністю поважного постачальника ресурсів", і не збирається цивілізовано з розумінням підходити до енергетичних можливостей України, як країни важливої для неї адже до цих пір наша країна виконує свої функції як транзит ера енергоносіїв з РФ до країн ЄС, адже граючи на газових протиріччях між країнами, Росія завше буде намагатися брати зиск від статусних збитків України як надійного транзит ера газу і як країни із не професійними і  без відповідальними  в ракурсі міжнародної політики урядами і президентами.

Головний підсумок зустрічі на нашу думку полягає в тому що жодна із сторін , як і російська, так і українська опозиція і влада не бажають дивитися на питання перегляду газового договору 2009 р. як конфлікт двох східноєвропейських країн і бажає первести йог в площину компромісу...просто акценти кожна сторона бажає розставити по " своєму" тобто по справедливому.

 

Відповідальний за підготовку  матеріалу : 

кореспондент  ІА "НАЦІЯ" Гаврилюк Дмитро