Літературний форум
КНИЖКИ

ПОВСТАНЦІ НА СУМЩИНІ

14:04 02.04.2011

ПОВСТАНЦІ НА СУМЩИНІ

29 березня у прес-центрі SumyNews відбулася презентація нової книги члена Вченої ради Центру досліджень визвольного руху та Історичного клубу «Холодний Яр» Геннадія Іванущенка «Повстанський рух на Сумщині в 20-30-х рр. XX ст. Т. 1», робота над якою тривала кілька років.

Збірник включає нарис-огляд, документи з історії повстанського руху, містить інформацію про причини та перебіг народних виступів, хід підпільної і партизанської боротьби на території теперішньої Сумщини. Також подаються відомості про отаманів, повстанців, організаторів руху Опору та зв’язкових — уродженців краю, ілюстрації, фото та коментарі.

Книга розрахована на архівістів, дослідників історії визвольного руху, краєзнавців, учителів, студентів, учнів, всіх хто цікавиться історією України. Збірник вийшов завдяки фінансовій підтримці журналіста та телепродюсера Ростислава Мартинюка.

Потреба у документальному відтворенні та аналізі повстанського руху 20-х–30-х рр. ХХ століття виникла давно. Гучний відгомін тих, порівняно недавніх, років у народній пам’яті, краєзнавчих записках, а останніми роками ще і в наукових дослідженнях та публіцистиці просто зобов’язує архівістів сказати і своє слово в цій важливій з історичного і з суспільного погляду темі. Адже в центральних державних архівах України, державних архівах областей, галузевих архівах силових відомств зберігається великий масив документів означеної тематики. Його використання тільки починається, хоча ще у 90-ті роки минулого століття окремі дослідники залучали архівні документи для написання монографій, статей та публіцистичних нарисів про повстанський рух українських селян.

Проте, незважаючи на великий успіх згаданих досліджень, публікації таких джерел, як збірники документів про повстанський рух, ще не стали стійким явищем у вітчизняній історичній науці та архівному житті. Годі й говорити, що регіональних збірників, які б висвітлювали місцеві особливості повстанства, виявляли його причини та наслідки для українського визвольного руху наступних років, просто немає. Цю суттєву прогалину в джерельній базі досліджень і покликана заповнити презентована книга.

«Це та героїчна складова нашої історії, котру в нас украли, це яскрава ілюстрація масової самоорганізації населення в боротьбі проти окупантів» - вважає дослідник.

За словами історика, дуже часто ця політична боротьба була відповіддю на масове вилучення комуністами збіжжя, худоби, одягу у селян. Радянська влада відповідала на незадоволення народу масовими репресіями, захопленням заручників, розстрілами, створенням концтаборів, котрі існували в Ромнах та Глухові, і в яких утримувались навіть підлітки 14 – 15 років.

«Пропонований перший том збірника про повстанський рух 20-30 років на Сумщині є другою ланкою у публікації цілого циклу збірників документів про Український визвольний рух, запланований у свій час Державним архівом Сумської області. Першою його ланкою став 1-й том збірника «Українське відродження 1917—1920 рр. на Сумщині», який вийшов друком у 2010 році. Два томи збірника «ОУН-УПА на Сумщині», які висвітлюють документальну базу визвольного руху хронологічно слідом за збірником про повстанський рух 20-30-х років, вийшли друком, відповідно, у 2007 та 2009 роках. Нарешті, у цьому ж, 2011 році виходить перший том збірника «Інакодумство на Сумщині», який розкриває особливості дисидентства у нашому краї і хронологічно завершує визвольну тематику ХХ століття», - зазначає Геннадій Іванущенко, котрий вважає, що подібні архівні документи руйнують прогнилий бастіон облудної радянської пропаганди.

Суттєва відмінність презентованого збірника документів від попередніх видань у тому, що він розповідає про масову самоорганізацію повсталого народу в умовах окупаційного терору радянської влади, денікінців. Адже 106 антибільшовицьких повстанських загонів числом близько 40 тис., які діяли протягом 1919—1921 рр. на території Сумщини та прилеглих районів Чернігівщини, є багатозначним фактом. Тому теза про Сумщину як «край партизанської слави» звучить по-новому цікаво і багатообіцяюче. Адже попереду — не тільки нові документальні знахідки, а й осмислення сьогоднішніх завдань українства. Приклад славних попередників кличе до дії!

УКРАЇНСЬКИЙ ПОГЛЯД