Літературний форум
МУЗИКА

У ПОШУКАХ КАРАБИЦЯ

06:42 23.02.2011

У ПОШУКАХ КАРАБИЦЯ

У Київському палаці дітей та юнацтва на підтримку обдарованої музичної молоді відбувся Перший конкурс молодих композиторів пам’яті Івана Карабиця. Змагання проходили в рамках Чотирнадцятої міжнародної виставки навчальних закладів «Сучасна освіта в Україні 2011». Як розповіли «Дню» організатори, на конкурс були представлені камерні твори 65-ти студентів музичних академій та старших курсів музичних училищ України, які написані для 1-5 інструментів (на вибір: скрипка, альт, віолончель, контрабас, фортепіано). Тема композиції — вільна. Час звучання — до 7 хвилин. Стиль твору — на вибір конкурсанта. До ІІ туру пройшли сім конкурсантів.

Першу премію (річна стипендія розміром у 500 гривень щомісячно) отримала студентка Національної музичної академії ім. П. Чайковського Олександра Моцар за твір «Сонатина-елегія» для скрипки та фортепіано; Другу премію (річна стипендія розміром у 400 гривень щомісячно) завоювала студентка Харківського державного університету мистецтв ім. І. Котляревського Олена Шевченко за твір «Мобілє» для фортепіанного квінтету; а Третю премію журі вручило (річна стипендія розміром у 300 гривень щомісячно) студентці Донецької державної музичної академії ім. С. Прокоф’єва Ользі Горюновій за фортепіанний цикл «Світ часу».

Серед цінних призів — дві одноразові стипендії розміром у 500 гривень (від Спілки композиторів України та організаторів конкурсу), їх отримали студентки Одеської державної музичної академії ім. Нєжданової Ксенія Уляницька та Єлизавета Сафроній. І ще один спецприз від організаторів отримала Кіра Майденберг (також студентка Одеської державної музичної академії ім. Нєжданової). Студент Харківського державного університету мистецтв ім. І. Котляревського Денис Бочаров отримав спеціальний приз — мультимедійне видання від Міжнародного фестивалю сучасного мистецтва «Два дні й дві ночі нової музики».

Очолював журі видатний композитор сучасності Мирослав Скорик, а співголовою був Ігор Щербаков, голова Національної спілки композиторів України. На згадку про конкурс ім. І. Карабиця кожен учасник цього музичного змагання отримав подарункове видання — копію рукопису одного з творів Івана Федоровича з автографом його сина — відомого диригента Кирила Карабиця.

— На жаль, на сьогодні українські музиканти, зокрема композитори, — це найменш захищена частина працівників мистецтва і культури. Людей цієї професії дуже мало, і їх треба берегти й цінувати. Адже на композитора або художника недостатньо просто вивчитись у виші — цей талант дається від Бога! На жаль, реалізуватись на Батьківщині сучасним композиторам доволі непросто, і тому багато талановитих постатей виїжджають за кордон і там шукають своє щастя, — розповіла «Дню» Маріанна КОПІЦА, доктор мистецтвознавства, професор НМАУ ім. П. Чайковського, вдова І. Карабиця. — Тому таке починання, як підтримка талановитих композиторів в Україні і проведення Конкурсу молодих композиторів пам’яті ім. І. Карабиця, можна назвати «промінчиком надії» на те, що поступово ситуація зміниться на краще. Велика подяка Олександру Михайловичу Карпову — директору виставкової компанії «Карше», який виступив спонсором і меценатом цього музичного змагання. Щороку він організовує виставку під девізом «Сучасна освіта в Україні», і в рамках цього форуму відбуваються конкурси молодих художників та архітекторів. А цього року Олександр Михайлович вирішив розширити рамки і пошукати таланти серед молодих музикантів, підтримати їхній творчий порив.

Конкурс молодих композиторів не випадково присвячений пам’яті Карабиця, оскільки Іван Федорович багато сил віддав, аби підтримати талановите молоде покоління. Він заснував і взяв участь у роботі багатьох конкурсів та фестивалів на підтримку молоді.

Пригадую епізод, як Іван Карабиць, щоб привітати з 60-річчям свого вчителя Мирослава Скорика, запросив на концерт до малої зали Консерваторії юний талант із Харкова — Олексія Ємцова, який отримав тоді першу премію на Конкурсі молодих піаністів пам’яті Володимира Горовиця, аби він своїм віртуозним виконанням привітав Мирослава Михайловича. Сьогодні цей хлопчик став одним із видатних піаністів світу, він живе в Австралії і їздить з гастролями по всьому світу — на жаль, Олексій залишив межі України, оскільки його талант був у той період не потрібен вдома... Хочеться пригадати й те, як Іван Федорович переживав за молодого Олександра Пономарьова, який представляв нашу країну на Конкурсі молодих виконавців у Празі, пообіцявши йому, що зробить усе, щоб молодий вокаліст зміг гідно представляти там українську пісню. Також Карабиць підтримував і багато допомагав Назарію Яремчуку, після чого той довірив Івану Федоровичу одного зі своїх синів — молодшого Назарія, який навчався у класі композиції у І. Карабиця...

Мені хочеться побажати всім учасникам першого конкурсу ім. Карабиця творчого горіння, стійкості і щоб, коли вони пишуть музику, ніколи їх не полишали муза і натхнення.

Аліса АНТОНЕНКО
ДЕНЬ