Літературний форум
ПОЗИЦІЯ

Як боротися з депресією

10:58 23.01.2011

Як боротися з депресією

Знову не виспався, зранку посварився з батьками, навчання не надихає, а тут ще й трабли з другою половинкою… Складнощі в навчанні, негаразди з рідними, дорожні пробки, погана погода – і ось вже життя не в радість.

Депресія підкрадається непомітно, поволі забарвлюючи світ чорними кольорами. Спочатку здається, що просто втомився, що завтра поганий настрій як рукою зніме. Але час іде і трясовина безнадії затягує все глибше. Поступово наростає повна апатія до всього, що відбувається, коли не хочеться нічого ні робити, ні думати, ні відчувати. Плюс до цього нерідко додаються загальна слабкість, головний біль, болі в серці та інших органах, і все частіше виникає бажання покінчити з цим обридлим існуванням. Найчастіше з такого запущеного стану вдається вибратися тільки за допомогою лікаря, але попередити легше ніж лікувати.

 

«Вік меланхолії» – так охрестили наш час сучасні медики. Дійсно, депресія стала однією з найпоширеніших хвороб людства. Причини тому напружений ритм сучасного життя і постійний інформаційний пресинг, і брак особистого простору … Невипадково жертвами депресії, як правило, стають жителі великих міст, причому жінки частіше за чоловіків, а працівники розумової праці частіше вантажників і сантехніків.

Причини депресії і як з нею боротися.

Депресія відноситься до тих недуг, які простіше попередити, ніж лікувати. Як це зробити? Як боротися з депресією, якщо вона все ж таки наздогнала вас?

Кілька нескладних правил:

Висипайтеся. Зазвичай, депресивний стан супроводжується безсонням. Сон – найкращі ліки. Лягаючи спати, добре провітрюйте спальню. Звичайно, що взимку з цим складнувато, як альтернатива вийдіть перед сном на прогулянку, хоча б на 15 хвилин. Це забезпечить достатній приплив свіжого повітря, а значить ви спатимите довше і прокинетеся бадьорішими.

У здоровому тілі – здоровий дух. Займайтеся спортом. Навіть звичайна ранкова зарядка здатна творити чудеса, хороший і перевірений спосіб для боротьби з ймовірною депресією. Тільки виберіть такий комплекс вправ, щоб були задіяні усі групи м’язів. Допомагають біг підтюпцем, плавання, велосипедний спорт. Якщо ви і раніше регулярно підтримували форму, то тепер спробуйте займатися до повного фізичного виснаження. Це теж хороший спосіб зняти душевне напруження.

Чергуйте розумову працю і фізичне навантаження. У цьому сенсі робота на дачній ділянці – панацея для городян. Небо блакитне, повітря свіже, з землі зелені паростки пробиваються, м’язи болять, вам буде приємно від півгодинних вправ з лопатою … Ніякої депресії, тому що життя кайфове!

Знайдіть людину, з якою можна поговорити по душах, поділитися своїми переживаннями. Ні з ким поговорити? Поплачте в подушку. Сльози теж приносять полегшення під час депресії.

Живіть сьогоднішнім днем. Не займайтеся самокопанням, не збирайте образи, не ятрити рани, залиште минуле в минулому. Не бійтеся майбутнього – більшість лих, які можна собі навоображать, ніколи не трапляться.

 

Змініть обстановку. Гайда в ліс, у село, без будь-якого поспіху прогуляйтеся по місту, пройдіться місцями, де ви ще не бували. Депресія не зникне, якщо замкнутися в чотирьох стінах і сумувати!

Не беріть на себе занадто багато. Є таке відоме прислів’я: «Робота не вовк, в ліс не втече». Іноді дозволяйте собі махнути рукою на все і завалитися спати – зате вранці ви прокинетеся в хорошому настрої і будете в змозі звернути гори.

Перегляньте свої звички в харчуванні. Шоколад і банани містять ендорфіни, які здатні піднімати настрій. А насіння, горіхи, хліб з борошна грубого помелу, гречка, вівсянка, боби – джерело вітаміну В1 (тіаміну), дефіцит якого викликає серйозні порушення в роботі нервової системи. Дотримуйтесь здорової та збалансованої дієти, не переїдайте і в жодному разі не їжте тільки заради того, щоб підняти собі настрій. Вага, що збільшиться в результаті таких бенкетів, здатна увігнати в ще більш глибоку депресію.

Слухайте музику, яку сприймає ваше серце, читайте хороші книги, спробуйте знайти собі творче заняття до душі. Щоб не потрапити в залежність буденності, яка неминуче веде до депресії, кожному необхідно час від часу урізноманітнювати своє дозвілля

Пам’ятайте, що деякі ліки цілком здатні спровокувати наступ депресії. Причиною появи депресії можуть бути препарати, які використовують при лікуванні гіпертонії (раунатин, октадін, клофелін, резерпін та ін.) По можливості, намагайтеся дізнаватися про побічні дії ліків.

Інтер’єр також впливає на психічне самопочуття. Оточивши себе гарними речами, змінивши перестановку у своїй квартирі чи кімнаті, ви помітно покращите свій настрій.

Ставте перед собою життєві цілі і твердо йдіть до них, незважаючи ні на що. Поставивши перед собою мету позбутися депресії, ви неодмінно назавжди викините її зі свого життя.

Тарас СЕМЕНЮК
http://molodi.in.ua