Літературний форум
КНИЖКИ

ДУХОВНЕ ЛАЙНО ВІД САРАМАҐО

17:57 04.11.2012

ДУХОВНЕ  ЛАЙНО ВІД САРАМАҐО

 

 

ЄВАНГЕЛІЯ ВІД ІСУСА ХРИСТА Жозе Сарамаґо - роман, за який він отримав Нобелівську премію. Він вийшов у перекладі Віктора Шовкуна.

Роман талановитий, містить чимало цікавих образів, художніх відкрить, вдалих порівнянь, поважних сентенцій: «ані Добро, ані Зло не існують самі по собі, кожне є лише доповненням другого», «він ніби дивився на себе здалеку, спостерігаючи, як повертається в його тіло душа, заповнюючи його дуже повільно», «існують речі, яких навіть сам Бог не розуміє, хоч Він їх і створив», «Господь - це і є час», «Бог тим більшою мірою Бог, коли він недосяжний», «і тоді він спробував стати непомітним як воша», «сарана здавалася їм манною небесною», «Бог не любить, щоб хтось рахував Його людей замість нього», «час минає для всіх», «небезпека на людину чатує там, де немає Господа», «людина народжується з істиною в собі, але рідко коли її висловлює, бо не вірить, що це істина», «ніби зором можна пізнати світ який складається зі слів».

Проте загальна спрямованість роману - антихристова. І не річ у тім, що автор мовить про його начебто шлюб з Марією Маґдалиною (хоча, якщо був шлюб - де їхні діти?), а про заперечення його місії як спасителя людства, а отже - заперечення його понад двотисячорічного буття у світовій християнській свідомості.

Автори анотації до твору мовлять про антикатолицьке спрямування роману, але воно є антихристовим.

Розчахнутість героя роману між дияволом і Христом, навчання у диявола а також комерційна оборудка Бога Яхве з Христом - це свинство. Свинство свідоме, світоглядне, антихристове. Саме так я сприймаю концепцію Сарамаґо.

Чи переважають художні вартощі роману його антихристовість? На жаль, ні. Бо не можна духовні речі переводити у праґматичну бухгалтерію. Бог Яхве запраг бути Богом усіх людей, не тільки жидів. Тому уклав контракт з Ісусом. А з ким контрактує сам Сарамаґо? Чи не зі своєю совістю письменника?

Скільки лайно не цукри, воно не перестає ним бути. Тим більше - духовне.

Велич Ісуса в тому, що він приніс людству нову філософію рівности і любови. Сполучаючись з природним відчуттям справедливости, ця філософія очистила людство від скверни і дала живодайної води на дві тисячі років. Говорячи про віру і церкву не варто плутати ці дві речі. Віра - явище позацерковне, що може існувати і без церкви, і без священика. Останні є тільки інструментами реалізації віри. Іншими словами - церква хор альбо оркестра,але кожен може співати своїм голосом там, де вважає за потрібне - і Бог чує його. Ба більше - він може говорити  у серці своєму - і Бог чує його.

Сарамаґо у своєму тексті ретранслює одинадцяту заповідь Ісуса ХРИСТА - НЕ БІЙСЯ - проте не тямить ані її суті, ані її споконвічної сили.

Розумію «Фоліо», що є геть неперебірливим у своїх виданнях, але Шовкун міг би подумати перед тим, як це перекладати українською.

Зрештою, роман має право на існування і на своїх прихильників, але я особисто у своїй книгозбірні його не триматиму, бо лайнові духовному місця у ній нема.

Василь ВЕЛИМЧИЙ.