Літературний форум
КНИЖКИ

ЗА ВОЛЮ СРІБНОЇ ЗЕМЛІ

13:37 29.11.2010

ЗА ВОЛЮ СРІБНОЇ ЗЕМЛІ

Невідомі спогади одного з провідних діячів «Карпатської Січі» Василя Филоновича було знайдено сумським дослідником Валерієм Власенком в Національному архіві Чеської республіки. В центі уваги безпосереднього учасника боротьби – події середини березня 1939 року, пов’язані з проголошенням і захистом незалежності Карпатської України, боротьбою її збройних сил – Карпатської Січі – проти угорських загарбників.

Унікальні мемуари містять значну кількість досі маловідомого фактичного матеріалу, його аналіз, оцінки автора (до речі, свого часу полковника армії УНР, уродженця Сумщини) і дозволяють краще зрозуміти та об’єктивніше оцінити події понад 70-літньої давнини.

Спогади Василя Филоновича «Березневі дні Карпатської України» вийшли друком в Сумах, на малій Батьківщині автора. До книги упорядник помістив біографічний нарис про автора, іменний та географічний покажчики, об’ємний фотододаток, наукові коментарі й покажчики.

За словами упорядника зміст споминів можна умовно розділити на 5 блоків. У першому йдеться про передумови проголошення Карпато-Української держави, зовнішньо- і внутрішньополітичну ситуації в ЧСР та підкарпатській Русі. Другий блок присвячено дискусії на сторінках партійної преси про причини і винуватців поразки Карпатської України та погляд автора на ці проблеми, третій – перебігу подій 12-17 березня 1939 року, а саме українсько-чеському та українсько-угорському протистоянню, четвертий – перебуванню Василя Филоновича в угорському полоні. П’ятий блок – зворушлива розповідь про жорстокі дії угорської окупаційної влади щодо населення і захисників Карпатської України.

«Значення спогадів Василя Филоновича багатопланове. По-перше, ми бачимо, що людина, яка пройшла через горнило Української революції, побувала під білогвардійським трибуналом, на дипломатичній роботі (віце-консул України в м. Поті), за завданням вищого керівництва УНР займалася розвідувальною діяльністю, вела бурхливу громадську роботу в Європі серед української громади, і у грізний для Закарпаття час, не стояла осторонь подій», - зазначає в передмові до книги краєзнавець Геннадій Іванущенко, який вважає, що мемуари Василя Филоновича для жителів сучасного Закарпаття, та й для мешканців всієї України, будуть цінним джерелом для вивчення історії боротьби Карпатської Січі за незалежність краю.

Придбати книгу можна, зголосившись за адресою: 01034 м. Київ, вул. Ярославів Вал, 9, п. 4, тел. (044) 234-70-20.

Сергій ВЕРЕСЕНЬ