Літературний форум
ПОДІЇ

Об'єднаймося заради

11:41 12.11.2009

Об'єднаймося заради

10 листопада 2009 року Український незалежний центр політичних досліджень провів круглий стіл "Перспективи нового закону "Про громадські організації": як запровадити європейські стандарти?”.

Відомі громадські діячі, представники органів державної влади та міжнародних організацій наголосили на необхідності вдосконалення українського законодавства для неурядових організацій відповідно до європейських принципів та стандартів.

Учасники обговорення визнали, що чинний Закон України "Про об'єднання громадян" необґрунтовано обмежує реалізацію їх права на свободу об'єднання. Зокрема, відповідно до вимог законодавства будь-яка організація з захисту природного довкілля, прав людини чи протесту проти незаконної забудови мусить приймати до своїх членів всіх, чиї права захищає, чи отримувати від них довіреності. Обмеження права організацій бути представником своїх членів у суді позбавляє сенсу об’єднуватися заради законного та спільного захисту своїх прав. Фактична заборона громадським організаціям безпосередньо здійснювати підприємницьку діяльність підриває їх фінансову стабільність та породжує звинувачення у „грантоїдстві”.

Учасники круглого столу погодилися, що новий закон про громадські організації має відповідати принципам, викладених у Рекомендації Комітету Міністрів держав-членів Ради Європи стосовно правового статусу неурядових організацій у Європі (№ СМ/Rec(2007)14). Першочергові зміни в законодавстві мають забезпечити спрощення порядок реєстрації неурядових організацій, надати громадським організаціям право захищати суспільно-значущі інтереси та право займатися господарською діяльністю без створення окремої юридичної особи. Цим вимогам загалом відповідає проект Закону України „Про громадські організації” (реєстраційний номер 3371 від 14.11.2008), розроблений Міністерством юстиції України за участю представників громадськості. Законопроект отримав позитивні висновки від Головного науково-експертного управління Верховної Ради України, а також від Представництва ООН в Україні та від ОБСЄ.

Значна увага була приділена проблемі забезпечення політичної волі для забезпечення вдосконалення законодавства для неурядових організацій. Нагадуємо, що Комітет Верховної Раду України з питань правової політики, визначений головним для розгляду законопроекту, не зміг ухвалити рішення щодо нього через політичні причини, проте ініціював розгляд законопроекту на безпосередньо на пленарному засіданні Верховної Ради України. Наразі Верховна Рада України планує розглянути законопроект у першому читанні з 1 по 4 грудня 2009 року. Учасники круглого столу визнали необхідність налагодження конструктивного діалогу із всіма парламентськими фракціями та врахування їх позицій для забезпечення ухвалення законопроекту.
Присутні експерти звернули увагу, що урядовий законопроект про громадські організації (№ 3371) вимагає доопрацювання. Зокрема, необхідно визначити, що обмеження діяльності громадських організацій можуть встановлюватися тільки Конституцією та законами України; встановити, що учасники громадських організацій не несуть відповідальності за зобов'язання цих організацій, а також врегулювати участь громадських організацій без статусу юридичної особи в цивільно-правових відносинах відповідно до Цивільного кодексу. Крім того, окремі норми потребують редакційних змін відповідно до вимог юридичної техніки.

В ході круглого столу двадцять три організації підписали Меморандум на підтримку вдосконалення законодавства про громадські організації України. Підписання меморандуму відкрите. Український незалежний центр політичних досліджень запрошує всі небайдужі громадські організації приєднатися до нього он-лайн: http://www.petition.org.ua/?action=view&id=241139

Ініціатори також запрошують всі організації подати свої пропозиції щодо вдосконалення тексту законопроекту у другому читанні. Ваші пропозиції надсилайте на електронну адресу anastasia@ucipr.org.ua до 1 грудня 2009 року.

****

Меморандум на підтримку вдосконалення законодавства
про громадські організації України


10 листопада 2009 року

Ми, представники неурядових організацій України, усвідомлюючи свою відповідальність громадськості за демократичні перетворення в Україні та визнаючи необхідність створення рівних сприятливих умов для всіх неурядових організацій, об’єднуємо свої зусилля для підтримки вдосконалення законодавства для громадських організацій.

ПОТРЕБА В ЗМІНАХ

Чинне законодавство України ускладнює та обмежує діяльність організацій громадянського суспільства, не дозволяючи нам повноцінно реалізувати свою роль у виробленні ефективних рішень, наданні соціальних послуг, поширенні благодійництва, здійсненні громадського контролю тощо. Наприклад:

• Благодійна організація чи організація із захисту прав людини не може надавати допомогу поза територією тієї адміністративно-територіальної одиниці, в якій вона зареєстрована;

• Будь-яка організація із захисту природного довкілля, прав людини чи протесту проти незаконної забудови мусить приймати до своїх членів всіх, чиї права захищає, чи отримувати відповідні довіреності;

• Обмеження права організацій бути представниками своїх членів у суді позбавляє сенсу об’єднання заради законного та спільного захисту своїх прав;

• Неурядові організації фактично не мають права отримувати прибуток чи майно від своєї діяльності; навіть для продажу власних публікацій закон вимагає створювати окреме підприємство.

Вдосконалення законодавства для громадських організацій є зобов’язанням України перед Радою Європи відповідно до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

НАШЕ БАЧЕННЯ

Ґрунтуючись на положеннях Рекомендації Комітету Міністрів держав-членів Ради Європи стосовно правового статусу неурядових організацій у Європі (№ СМ/Rec(2007)14) новий закон "Про громадські організації" має:

• Спростити порядок реєстрації громадських організацій та внесення змін до статутних документів, а також встановити реєстраційний збір, що не перевищує розмір збору для інших юридичних осіб;

• Визнати право всіх осіб бути засновниками й членами громадських організацій;

• Надати громадським організаціям право захищати інтереси не тільки своїх членів, але й ширших соціальних груп, а також суспільно-значущі інтереси;

• Гарантувати громадським організаціям право безпосередньо здійснювати господарську (підприємницьку) діяльність для забезпечення виконання своїх статутних цілей;

• Скасувати обов’язкові територіальні статуси громадських організацій;

• Створити прозорий реєстр громадських організацій.

МИ ЗАКЛИКАЄМО

• усіх небайдужих представників організацій громадянського суспільства та ЗМІ підтримати проект Закону України “Про громадські організації”;
• Верховну Раду України у найкоротші терміни розглянути і схвалити дану законодавчу ініціативу з урахуванням пропозицій громадськості.

Меморандум на підтримку вдосконалення законодавства
про громадські організації України

10 листопада 2009 року

ПІДПИСАЛИ

1. Український незалежний центр політичних досліджень, Максим Лациба

2. ДГО „Агенція розвитку місцевого самоврядування”, Валерій Рубцов

3. ГО „Інститут місцевої демократії”, Валерій Кочуєв

4. ДОГО „Дніпропетровський координаційно-експертний центр з питань регуляторної політики”, Олексій Літвінов

5. ДОГО „Центр підтримки громадських і культурних ініціатив „Тамариск”, Наталія Стаднічук

6. Дніпропетровська обласна екологічна асоціація „Зелений світ”, Едуард Ключко

7. Дніпропетровське регіональне представництво Громадського форуму України, Віктор Жих

8. ВАГО „Українська Гельсінська спілка з прав людини”, Володимир Яворський

9. ГО „Інститут політичної освіти”, Любомир Грицак

10. Інформаційно-правовий центр „Наше право”, м. Львів, Оксана Ващук

11. Українська екологічна асоціація „Зелений світ”, Микола Коробко

12. ВГО „Комітет виборців України, Наталія Лінник

13. Громадянська мережа ОПОРА, Тетяна Бойко

14. ГО „Інститут масової інформації”, Роман Головенко

15. БФ „Творчий центр ТЦК”, Володимир Купрій

16. Міжнародний центр перспективних досліджень, Вікторія Гуменюк

17. МБФ „Фундація юридичних клінік України”, Володимир Свєнтицький

18. ВГО „Спідка сільських жінок України”, Галина Скарга

19. ГО „Тендерний центр. Чоловіки проти насилля”, Іван Вільховий

20. МГО „Інтернуюз-Україна”, Павло Моісеєв

21. ГО „Ідеальна країна”, Роман Кобець

22. ГІМЦ „Всесвіт”, Олександр Северин (у зауваженнях до законопроекту висловився проти надання права бути засновниками громадських організацій іноземцям)